کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان رحم

جراحی سرطان رحم

در بسیاری از مراکز درمانی، جراحی نخستین گام در درمان زنان دچار سرطان رحم است. هدف از جراحی، تعیین محل تومور و برداشتن هر چه بیشتر از بافت آن می باشد و نیز دانستن میزان گستردگی سرطان در رحم و بخش های دیگر شکم.

درخلال جراحی می توان نمونه هایی از بافت های گوناگون را برداشت تا از بابت وجود سرطان تست کرد و به میزان گسترش سرطان به بخش های دیگر بدن پی برد.

روش های جراحی

براساس نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن در بدن و نیز نگرانی های شخصی بیمار از بابت موضوع بارداری می توان روش های گوناگون جراحی بشرح زیر انجام داد:

 • بیرون آوردن رحم (Hysterectomy): درخلال hysterectomy ، رحم و دهانه رحم بیرون آورده می شود. بیرون آوردن ریشه ای رحم (Radical Hysterectomy): اگرچه چندین نوع جراحی سرطان رحم وجود دارد، اما در مورد همه آنها تنها درصد کمی از زنان نیاز به Radical Hysterectomy دارند. در این نوع جراحی سرطان رحم، رحم، دهانه رحم و تخمدان ها و نیز بافت پیرامونی و بخش بالایی واژن برداشته می شود.

 • Lymphadenectomy: ممکنست که غدد لنفاوی در لگن خاصره نیز برداشته شوند. می توان غدد لنفاوی را به عنوان بخشی از hysterectomy برداشت تا مرحله پیشرفت سرطان را تعیین کرد و برنامه دقیق تری برای درمان سرطان رحم تهیه فراهم ساخت.

 • Extenteration لگن: برای زنانی که سرطان رحم آنها عودت کرده است و یا سرطان رحم پیشرفته دارند، extenteration لگن می تواند یک گزینه درمانی باشد. درخلال این نوع جراحی سرطان، رحم، دهانه رحم، واژن، تخمدان ها، مثانه، راست روده و غدد لنفاوی مجاور برداشته می شوند. بافت جای دیگری از بدن برای نوسازی واژن استفاده می شود و ادرار و مدفوع به کیسه هایی در بیرون از بدن هدایت می شوند.

سیستم جراحی داوینچی

سیستم جراحی داوینچی یک پلاتفرم جراحی رباتیک پیشرفته است که یک جایگزین با کم ترین حالت تخریبی را برای جراحی های پیچیده ارائه می دهد. این روش چون فقط چند شکاف کوچک نیاز دارد و دید وسیع تری را به همراه دارد و نیز دقت و کنترل خوبی را برای جراح فراهم می سازد، بیماران دچار سرطان رحم اغلب درد کم تری را حس می کنند، خون کم تری را از دست می دهند، خطر کم تری برای دچار شدن به عفونت دارند، جراحت کم تری را تحمل می کنند، مدت کم تری را در بیمارستان بستری می شوند و دوره بهبود سریع تری دارند.

توجه به نگرانی های مربوط به باروری

اگر بیمار بخواهد قدرت باروری خود را حفظ کند، جراح می تواند تخمدان ها یا تخمک های بیمار را حفظ کند. بیمارانی که با بیماری های پیچیده تری گریبان گیر هستند، ممکنست نتوانند با این روش جراحی شوند.

 

سیستم جراحی داوینچی برای سرطان رحم

جراحی روباتیک سرطان رحم

سیستم جراحی داوینچی یک جراحی روباتیک پیشرفته است که جراحان را قادر می سازد تومورهای دور از دسترس در رحم را با دقت بیشتر، دید و چالاکی بهتر و کنترل بیشتری بردارند. این فناوری، روشی درمانی برای جراحی های پیچیده است.

با سیستم داوینچی، نخست جراح چند برش ظریف برای وارد کردن ابزارهای مینیاتوری ایجاد می کند و دوربینی با قدرت تفکیک بالا را به درون بدن بیمار وارد می کند. آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی زیاد، رزولوشن بالا و بصورت سه بعدی بر روی نمایشگر دیده می شود.

جراح با کمک چشم و دست خود، بازوهای روبات و دوربین را به حرکت درمی آورد. سیستم، حرکات مچ دست و انگشتان جراح را به حرکات دقیق تجهیزات درون بدن بیمار تبدیل می کند.

درخلال انجام کار، جراح هر حرکتی را کنترل می کند. سیستم نمی تواند بدون اینکه جراح ورودی بدان بدهد، کاری را انجام دهد.

مزایای بالقوه سیستم داوینچی

سیستم داوینچی با فناوری پیشرفته ای مجهز است و مزایای بالقوه زیر را برای جراحان به همراه دارد :

 • ایجاد برش جراحی: برخلاف شیوه های مرسوم، جراح درحالی که به راحتی پشت یک کنسول نشسته است، عمل جراحی را انجام می دهد؛ چشم ها و دستان او با تجهیزات کار می کند.

 • ارتقاء ارائه تصویر از بدن بیمار: آناتومی بدن بیمار با بزرگ نمایی بالا و با رنگ های درخشان و عمق میدان دید طبیعی دیده می شود.

 • افزایش رنج حرکت: تجهیزات مینیاتوری EndoWrist ، طراحی اتصال به مچ دارد که از رنج طبیعی حرکت دست انسان فراتر می رود.

 • افزایش چالاکی: مقیاس بندی حرکت ذاتی و توقف ناشی از لرزش، حرکات دست جراح را تصحیح می کند.

مزایای بالقوه سیستم داوینچی برای بیماران سرطان رحم

چون سیستم داوینچی فقط به چند برش ظریف نیاز دارد و دید وسیع تری را نیز ارائه می دهد و نیز دقت و کنترل لازم را برای جراح فراهم می سازد، بنابراین بیمار می تواند دوره بهبود کوتاه تری را طی کند و در صورت نیاز برای انجام معالجات دیگر برده شود.

دیگر مزایای بالقوه سیستم داوینچی برای سرطان رحم اینها هستند :

 • درد کم تر

 • کاهش خطر عفونت و سایر مشکلات

 • از دست دادن خون کم تر

 • بستری شدن کوتاه تر در بیمارستان

 • جراحت کم تر

 • بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی

 

شیمی درمانی سرطان رحم

شیمی درمانی برای سرطان رحم

برای بیشتر بیمارانی که سرطان رحم پیشرفته دارند، در گام نخست، ترکیبی از شیمی درمانی با جراحی و پرتو درمانی انجام می شود.

در شیمی درمانی از داروهایی برای نابود کردن یاخته های سرطانی و تومورهای بدن استفاده می شود. گاهی شیمی درمانی هفتگی سرطان رحم با دو نوع پرتو درمانی ترکیب می شود: پرتو درمانی بیرونی(EBRT) و Brachytherapy با دوز بالا (HDR).

گزینه های درمانی برای عودت سرطان رحم

هنگامی که شیمی درمانی استاندارد کافی نباشد، از ترکیبات دارویی متفاوتی استفاده خواهد شد.

از برش مولکولی تومور برای کمک به تعیین داروهایی که احتمال کارآیی بیشتری دارد، استفده می شود تا بتوان معالجات پرتو درمانی را از آغاز با تمرکز بیشتری بکار برد.

 

برش مولکولی تومور سرطان رحم

برش مولکولی تومور برای تعیین داروهای شیمی درمانی که بتوانند مزایای بالینی و کارآیی بهتری برای بیمار داشته باشد، انجام می شود.

با برگزیدن داروهای کارا تر می توان از مسمومیت های ناخواسته پرهیز کرد و از همان آغاز، یاخته های سرطانی را با قدرت بیشتری هدف گیری کرد.

پزشکان از این نوع برش مولکولی برای موارد زیر بهره می گیرند:

 • شناسایی طرح اولیه مولکولی برای هر تومور سرطان رحم در بدن بیمار.

 • برگزیدن درمان هایی که احتمالا کارآیی بیشتری دارند و جلوگیری از درمان هایی که گمان می رود با توجه به نیازهای پزشکی آن بیمار کارآ نباشند؛ که این سبب می شود سعی و خطا به حداقل خود برسد.

 • پیدا کردن گزینه های درمانی سودمندی که ممکنست در برنامه درمانی اولیه مورد توجه قرار نگرفته باشند.

اگر بیمار جراحی و یا بیوپسی داشته باشد، مجموعه ای از نمونه های تومور سرطان رحم او گردآوری می شود. سپس از برش مولکولی برای تست وجود آنزیم های گوناگون و جهش ژنتیکی استفاده خواهد شد تا معلوم شود احتمالا کدام یک از معالجات کارآ تر خواهند بود.

 

هورمون درمانی سرطان رحم

یکی دیگر از گزینه های درمانی برای سرطان رحم در برخی از مراکز درمانی، هورمون درمانی است که با کاهش سطح استروژن بدن، رشد یاخته های سرطانی را کاهش می دهد. این نوع هورمون درمانی را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با جراحی یا دیگر معالجات استفاده کرد که این بستگی به نوع بیماری و مرحله پیشرفت آن در بدن دارد.

از شیوه های نوینی در هورمون درمانی سرطان رحم بهره می برند ازجمله یورش از جبهه های چندگانه بوسیله داروهای گوناگون. دسته متداولی از این داروها می تواند progestin ها باشند که شکلی مصنوعی از پروژسترون ها می باشند که رشد یاخته های سرطان رحم را کند می کند و یا آن را متوقف می کند. داروهای دیگر، میزان استروژن را کاهش می دهد و یا از تاثیر آن بر روی یاخته های سرطانی جلوگیری می کند؛ این داروها عبارتند از tamoxifen و داروهایی که gonadoptropin آزاد می کنند.

معالجات حمایتی که در مراکز درمانی برای زنان دچار سرطان رحم ارائه می شود، به کاهش عوارض جانبی هورمون درمانی کمک می کند؛ عوارضی از قبیل "گر گرفتن" و کاهش میل جنسی. با تمرکز بر روی جلوگیری از عوارض جانبی و مدیریت آن با شیوه های گوناگون، از بروز این عارضه ها جلوگیری می شود.

 

تغذیه درمانی سرطان رحم

بسیاری از بیماران سرطان رحم، دچار مشکلاتی در سیستم گوارش خود هستند. تغذیه درمانی به قوی ماندن و تعادل غذایی بیمار کمک می کند. به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری بجنگد.

متخصص تغذیه، وضعیت بیمار را از آغاز تا پایان معالجات سرطان رحم زیرنظر می گیرد و اصلاحات مورد نیاز را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و جلوگیری از توقف معالجات انجام می دهد.

متخصص تغذیه، ارزیابی کاملی از بیمار انجام می دهد تا کالری ها و پروتئین مورد نیاز روزانه را تعیین کند. او سوابق پزشکی و برنامه درمانی بیمار را بررسی می کند تا غذاهای مقوی را درخلال درمان تجویز کند.

کنترل عوارض جانبی به کمک تغذیه درمانی

جراحی، درمان متداولی برای سرطان رحم است، بیماران اغلب نیاز به کنترل قند خون پس از جراحی دارند چون استرس می تواند قند خون را افزایش دهد. اغلب برای کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی ازقبیل تهوع از استروئیدها استفاده می شوند که خود می تواند قند خون را افزایش دهد. متخصص تغذیه درخلال درمان، به کنترل قند خون کمک می کنند.

در مورد بیمارانی که زیر درمان های تهاجمی قرار می گیرند و نمی توانند نیازهای غذایی خود را از راه دهان برطرف کنند، می توان از لوله های غذارسان استفاده کرد.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان رحم

مدیریت درد برای سرطان رحم

در مراکز درمانی برای رهایی از درد، از راهکارهایی مانند فیزیوتراپی، طب سوزنی، مدیتیشن و غیره استفاده می شود.

بسیاری از بیمارانی که سرطان رحم دارند، در اثر معالجات قبلی به عوارض جانبی از قبیل درد دچار هستند. مسئولین مدیریت درد با بهره گیری از ابزارهای گوناگونی از قبیل شاخص های مدیریت درد و یک سری نشانه ها، درد را ارزیابی می کنند تا بتوانند آن را برطرف کنند.

در مورد بیماران سرطان رحم، درد به علل گوناگونی پدید می آید که شامل عوارض جانبی جراحی یا شیمی درمانی می باشد و نیز مواردی که از قبیل وجود داشته است از جمله سردردها یا درد معده. مسئول مدیریت درد، برنامه ای ویژه هر بیمار تهیه می کنند که براساس تجویزات صادر شده و نیز اصلاحات انجام شده در برنامه درمانی بیمار می باشد.

همچنین به بیمار کمک می شود تا عوارض جانبی احتمالی سرطان رحم بر روی عملکرد جنسی او مورد توجه قرار گیرد، عوارضی از قبیل خشکی واژن و یا کاهش میل جنسی. مسئول مدیریت درد با بیمار به تنهایی و یا همراه با همسر بیمار ملاقات می کند.

چه چیزی سبب درد می شود؟

اگر بیمار دچار درد باشد، شدت و شیوع درد ممکنست براساس عوامل گوناگونی باشد از جمله نوع سرطان و مرحله پیشرفت آن، برنامه درمانی و میزان تحمل درد.

درد بیمار ممکنست ناشی از خود سرطان و یا عوارض جانبی معالجات آن باشد. درد سرطان رحم می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • تومور بر روی بافت ها، استخوان ها، عصب ها و اعضاء بدن فشار می آورد

 • گردش ضعیف خون، چون سرطان، رگ های خونی را مسدود کرده است

 • انسداد اندام یا مجرایی در بدن، از قبیل کلیه ها یا مثانه

 • عوارض جانبی جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و یا سایر معالجات

 • جابجا شدن سرطان بدین معنی که یاخته های سرطانی به دیگر بخش های بدن سرایت کرده اند

 • دردی که کاملا از سرطان یا معالجات آن مستقل است (مانند سردردها، درد پشت، کشش ماهیچه ها، التهاب مفاصل و یا دیگر دردهای متداول)

رویکرد تیمی برای مداوای درد

در مراکز درمانی از روش های گوناگون مدیریت درد استفاده می شود که شامل استفاده از قرص، تزریق و چسباندن چسب های ضد درد بر روی پوست می باشد. همچنین از نصب پمپ استفاده می شود که بطور اتوماتیک، دوزهای از پیش تعیین شده ای از داروها را به نخاع می رساند.

از بیمار خواسته می شود تا جایی که ممکنست فعالیت های روزمره خود را ادامه دهد. مسئول مدیریت درد، تجویزات خود را تنظیم خواهد کرد تا بتواند تعادلی بین رهایی از درد و خلاصی از بیماری فراهم سازد.

تیم مدیریت درد کاملا با دیگر معالجات مربوط به بیمار هماهنگ است. مدیریت درد علاوه بر دارو می تواند یک یا چند مورد از معالجات کمکی زیر را شامل شود :

 • مسئول Naturopathic از معالجات طبیعی استفاده می کند تا به بیمار کمک کند با درد مبارزه کند و عوارض جانبی هورمون درمانی را مدیریت کند.

 • تیم توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان رحم بازی می کند و این با استفاده از انواع فیزیوتراپی و نیز دیگر تکنیک ها برای بهبود حرکت و آزاد کردن اندروفین ها انجام می شود. ماده اخیر، حاصل سیستم ایمنی طبیعی دفاع در برابر درد است.

 • تیم طب ذهنی- جسمی برای آموزش ابزارهای ریلکسیشن دردسترس است تا برای کنترل درد به بیمار کمک کند و دلشوره و کوفتگی مرتبط با معالجات را کاهش دهد.

 

طب Naturopathic برای سرطان رحم

طب Naturopathic برای سرطان رحم

معالجات طبیعی می تواند به حمایت از توانایی بدن بیمار برای بهبود خود کمک کند و نیز به کم کردن عوارض جانبی درمان یاری دهد. همچنین این معالجات می توانند در افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی بیمار کمک کنند.

برنامه درمانی Naturopathic

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی است. او تاریخچه پزشکی بیمار و نشانه هایی را که بیمار دارد، بررسی می کند. همچنین نوع سرطان رحم و مرحله پیشرفت آن در بدن بیمار و نیز معالجات قبلی و فعلی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

درمانگر naturopathic اهداف کار را شرح خواهد داد که براساس موارد زیر استوار است:

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و گوارش طبیعی برای بهینه کردن تغذیه بیمار درخلال درمان سرطان رحم

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان از قبیل تهوع و کوفتگی

 • تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

آسان کردن عوارض جانبی

مسئول طب naturopathic اطلاعات فراگیری از همه درمان های سرطان دارد. درخلال درمان سرطان رحم، مسئول تغذیه، راهکارهایی را برای کاهش عوارض جانبی پیش بینی شده معالجات بعدی پیشنهاد خواهد کرد.

عوارض جانبی متداول شیمی درمانی و جراحی و دیگر معالجات سرطان رحم می تواند شامل اینها باشد: مشکلات گوارشی، حالت به اصطلاح "گرگرفتن" و نیز کوفتگی. یک برنامه naturopathic ویژه بیمار تهیه خواهد شد که هدف از آن، کاهش عوارض جانبی مرتبط با معالجات می باشد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان رحم

طب ذهنی- جسمی درخلال درمان سرطان رحم و نیز پس از آن، از بیمار پشتیبانی می کند.

بسیاری از بیماران دچار سرطان رحم، نگرانی های خاص خود را دارند. برخی از این نگرانی ها به افراد مورد علاقه بیمار مربوط می شود، کسانی که به این بیماری مرتبط می شوند. تاثیر این سرطان بر روی قدرت باروی و تمایلات جنسی، نگرانی های متداول مربوط به سرطان رحم می باشد :

 • بسیاری از زنان جوانی که به سرطان رحم دچارند، نگران این هستند که نتوانند پس از معالجات، بچه دار شوند.

 • برخی از زنان بیمار، نگران تاثیرات درازمدت معالجات سرطان رحم بر روی عملکرد جنسی خود هستند.

در مراکز درمانی پیشرفته سرطان، درمانگرهای کارآزموده طب ذهنی- جسمی تلاش می کنند تا در این زمینه، پاسخ های روشنی به پرسش های بیمار و همسر او بدهند و نیز روش های جدیدی مانند منجمد کردن تخمک های زن پیش از معالجات را به او ارائه دهند.

برنامه های طب ذهنی- جسمی

درمانگرهای طب ذهنی- جسمی، ارتباط نیرومندی را که بین ذهن، بدن و روح وجود دارد، بین بیماری و استرس وجود دارد و بین امید و سلامتی وجود دارد را می دانند. آنها با بیمار کار می کنند تا سلامت و راحتی بیشتری را برای او فراهم سازند.

خدمات طب ذهنی- جسمی که دردسترس بیمار و خانواده او قرار دارد، اینها هستند :

 • مشاوره های فردی، زوجی و خانوادگی- درمانگر طب ذهنی- جسمی، گزینه های موجود ازجمله گروه های پشتیبانی، مشاوره و خدمات درمانی فردی را به بیمار معرفی می کند.

 • تصویر سازی ذهنی- یک تکنیک ریلکسیشن است که به بیماران استفاده از تصاویر ذهنی مثبت را برای مدیریت استرس و اختلالات فیزیکی آموزش می دهد. تصویر سازی ذهنی را می توان برای کمک به بیمارانی که با درد، تهوع و دلشوره بسر می برند، بکار برد و نیز از آن برای پشتیبانی سیستم ایمنی بدن بهره گرفت.

 • آموزش تنفس عمیق- درمانگرهای طب ذهنی- جسمی با هر بیمار دچار سرطان رحم برای آموزش تنفس عمیق، ریلکسیشن و مدیریت استرس کار می کنند.

 • خنده درمانی- جلسات خنده درمانی، مکان امنی را برای بیمارانی فراهم می سازد که می توانند بخندند. پژوهش ها نشان داده است که این نوع از طب ذهنی- جسمی می تواند استرس را کاهش دهد، درد را بهبود بخشد و فشار خون را متعادل کند.

 • انرژی درمانی- یک تمرین ملایم و دردسترس می باشد که از تکنیک های ویژه ای برای کمک به برگرداندن انرژی بدن و متعادل ساختن آن بهره می گیرد، توانایی بیمار را برای بهبود یافتن تقویت می کند، استرس را کم می کند و آرامش ذهنی را افزایش می دهد.

 • Qigong- این هنر مداوای مربوط به چین باستان از یک سری حرکت های نرم و روان بهره می گیرد تا ذهن و بدن را متمرکز کند. تصور می شود که Qigong به کاهش استرس کمک می کند، نیروی حیاتی ایجاد می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. حرکت های نرم، گردش مایع لنفاوی را در بدن افزایش می دهد که این به ویژه برای بیمارانی که دچار سرطان پیشرفته رحم هستند، مهم است و برای جلوگیری از تورم ساق پاها (lymphedema) لازمست.

درمانگرهای ذهنی- جسمی با تیم درمان همکاری نزدیکی می کنند و در تصمیم گیری ها به بیمار کمک می کنند. آنها همچنین می توانند بیمار را به مسئولین درمانی، گروه های پشتیبان و نیز خدمات مشاوره ای در خانه بیمار و پس از بازگشت او، پیوند دهند.

 

توانبخشی برای سرطان رحم

سرطان رحم و درمان آن می تواند بر روی عملکرد فیزیکی بیمار تاثیرگذار باشد. تیم توانبخشی به بیمار کمک می کند تا نیرو و پایداریش را تقویت کند، دوباره اعتماد به نفسش را بدست آورد، استرس خود را کاهش دهد و انرژی مورد نیاز برای فعالیت های لازم درخلال درمان سرطان رحم را حفظ کند.

تیم توانبحشی ممکنست شامل فیزیوتراپیست ها و آسیب شناس های گفتاری باشد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها به عنوان بخشی از برنامه درمان سرطان رحم می توانند به طراحی برنامه ورزشی ویژه بیمار کمک کنند، برنامه ای که تمرینات رنج حرکتی را با ورزش های مقاومتی سبک ترکیب می کند تا خستگی بیمار را به حداقل برساند و عملکرد فیزیکی او را بهینه سازد.

همچنین فیزیوتراپی پس از جراحی نیز از بیمار پشتیبانی می کند تا بتوان از یک دوره بهبود کارآ و ایمن در حین معالجات مداوم، مطمئن شد. فیزیوتراپیست ها بیمار را تشویق می کنند تا پس از جراحی، هرچه زودتر تحرک خود را بدست آورند.

آسیب شناسی گفتاری

بسیاری از بیماران دارای سرطان رحم که شیمی درمانی می گیرند، لازمست تا از منافع آسیب شناسی گفتاری و زبانی بهره مند شوند. فیزیوتراپیست ها بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا، تغییر صدا و تغییرات شناختی که ناشی از شیمی درمانی می باشد، تمرکز می کنند.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان کمک کنند.

طب سوزنی و Auriculotherapy

یک نوع درمان توانبخشی بدون درد و غیر مخرب است که از تحریک لاله گوش استفده می کند که این می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد، تهوع و یا کوفتگی.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد