کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

روش های درمان سرطان ها (بخش دو)

طب Naturopathic

طب Naturopathic چیست؟

طب Naturopathic سیستم ویژه ای از مراقبت های پزشکی مقدماتی می باشد. می توان گفت که طب Naturopathic ترکیبی از دانش و فلسفه است. یک شیوه تشخیص، درمان و جلوگیری از بیماری است.

هدف اصلی از طب Naturopathic، بهره گیری از نیروی طبیعت برای نگهداشتن سلامت و یا بازگرداندن آن می باشد. همچنین طب Naturopathic بر روی پیشگیری تمرکز می کند و این کار از طریق آموزش و ارتقاء عادت های مربوط به سبک زندگی انجام می شود که سبب سلامت شخص می گردد.

درمانگرهای طب Naturopathic، متخصصین درمان طبیعی هستند که مراقبت های طبیعی و غیر سمی را برای بیمار انجام می دهند. هدف از کار ابن درمانگرها، کم کردن ریسک تاثیرات مضر درمانی و نیز کاربرد کم ترین نیروی ممکن برای تشخیص بیماری و بازگرداندن سلامت بیمار می باشد.

هدف از طب Naturopathic می تواند این ها باشد: تغذیه بالینی، طب داروهای گیاهی، تجویز دارو، طب چینی کلاسیک، آب درمانی، طب محیطی و جراحی جزئی. در مراکز درمانی از معالجات Naturopathic به عنوان بخشی از شیوه درمان سرطان استفاده می شود.

طب Naturopathic در درمان سرطان

هدف از طب Naturopathic، ایجاد یک محیط سالم هم در دورن و هم در بیرون بدن می باشد. این به ویژه برای کسانی که دچار سرطان هستند، اهمیت ویژه ای دارد. طب Naturopathic امکان استفاده از روش های طبیعی را برای تقویت توانایی بدن برای بهبود خود بخود فراهم می سازد.

اهداف طب Naturopathic برای کسانی که زیر درمان سرطان قرار می گیرند، این هاست:

 • پشتیبانی از سوخت و ساز طبیعی بدن درخلال درمان

 • کاهش عوارض جانبی درمان سرطان

 • ارتقاء سیستم ایمنی بدن

 • فراهم کردن راهکارهایی برای جلوگیری دراز مدت از سرطان و حفظ سلامتی

 • بهبود میزان انرژی و کیفیت کلی زندگی

طب Naturopathic بر روی قدرت بهبود خود بدن و نیروی طبیعت برای مبارزه با بیماری تمرکز می کند. طب Naturopathic بدن را به گونه ای می بیند که یک توانایی ذاتی برای پایه ریزی سلامت و نگهداری از آن دارد.

طب Naturopathic بر روی آسان سازی این فرآیند هدف گذاری می کند تا بتوان مانع های سر راه سلامت و بهبود را از میان برداشت و از ایجاد یک محیط سالم داخلی و بیرونی پشتیبانی کرد.

ارزیابی و برنامه Naturopathic

درمانگرهای Naturopathic بیمار را ارزیابی خواهند کرد تا برنامه ای برای حمایت از بیمار درخلال درمان او تهیه کنند. این برنامه، دربرگیرنده معالجات طبیعی برای بیمار می باشد تا بیمار را پیش از درمان، درخلال درمان و پس از آن تقویت کنند.

درمانگر Naturopathic تلاش خواهد کرد تا عوارض جانبی درمان سرطان را کاهش دهد تا بیمار بتواند احساس راحتی بیشتری داشته باشد. همچنین مکمل ها و ویتامین هایی را که بیمار مصرف می کند، زیر نظر گرفته می شود تا از واکنش های بالقوه دارویی- گیاهی و دارویی- غذایی مطمئن شوند.

معالجات Naturopathic

معالجات Naturopathic بر روی سیستم ایمنی، گوارش، خواب، میزان انرژی، برنامه غذایی، ورزش و توجه به روح و روان تمرکز می کند.

معالجات Naturopathic شامل موارد زیر است:

تغذیه بالینی

این فلسفه که "غذا بهترین دارو است"، اساس روش Naturopathic است. گاهی مشکلات پزشکی را با غذا و مکمل های غذایی بهتر می توان درمان کرد تا با دیگر وسایل؛ که در این حال پیچیدگی و عوارض جانبی کم تری نیز به همراه خواهد داشت.

درمانگرهای Naturopathic بطور منظم با کارشناسان تغذیه همکاری می کنند تا از برنامه غذایی و مکمل های غذایی برای بهره گیری از گزینه های درمانی استفاده کنند.

طب داروهای گیاهی (گیاهان، مواد معدنی و ویتامین ها)

بسیاری از مواد گیاهی، خاصیت دارویی نیرومندی دارند. درحالی که داروهای شیمیایی فقط می توانند بر روی مشکل موجود تمرکز کنند، داروهای گیاهی می توانند به گونه ای همزمان بر روی مشکلات گوناگونی تمرکز کنند. ذات ارگانیک داروهای گیاهی سبب می شود که بیشتر این مواد با خواص شیمیایی خود بدن سازگار باشند چون می توانند به آرامی عمل کنند و این درحالیست که عوارض جانبی سمی اندکی نیز از خود برجا می گذراند.

طب چینی

طب چینی فلسفه ای شفابخش را به همراه دارد که مکمل طب Naturopathic می باشد. طب سوزنی می تواند گزینه ای برای برخی از بیماران باشد.

آب درمانی

بهره گیری از آب با دماهای گوناگون و کاربردهای گوناگون آن، یکی از روش های درمانی Naturopathic است. کاربردهای آب گرم یا آب سرد برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب می باشد.

لیزر درمانی با انرژی پایین

از لیزر درمانی با انرژی پایین برای کاهش عوارض جانبی مربوط به درمان سرطان استفاده می شود، عوارضی مانند بیحسی یا سوزش در دست و پا که اغلب توسط شیمی درمانی ایجاد می شود، درد، کوفتگی، lymphedema، mucositis (عفونت در سیستم گوارش)، اغلب در اثر شیمی درمانی و پرتو درمانی و نیز بهبود جراحت ایجاد می شود.

طب فیزیکی

طب Naturopathic روش های درمانی خاص خودش را برای ماهیچه ها، استخوان ها و مغز دارد. بخش توانبخشی این معالجات را فراهم می سازد.

طب روانشناسی

روش های ذهنی و حالت های احساسی ممکنست بر روی بیماری های جسمی تاثیر بگذارد و یا حتی سبب ایجاد آنها شود. طب ذهنی، جسمی از ابزارهایی از قبیل مشاوره ها، روش های مدیریت استرس، هیپنوتیزم درمانی، بیوفیدبک و دیگر معالجات برای کمک به بیماران استفاده می کند تا آنها را با روش روانشناسی درمان کند.

 

تغذیه درمانی

نقش تغذیه درمانی در درمان سرطان

تغذیه خوب، روش مثبتی برای سالم ماندن است. تغذیه بهینه به بدن امکان آن را می دهد تا بهترین عملکرد را داشته باشد. حفظ تغذیه بهینه می تواند فایده های زیادی برای افراد دچار سرطان داشته باشد که این کار به روش های زیر انجام می شود:

 • پشتیبانی از عملکرد سیستم ایمنی بدن

 • بازسازی بافت های بدن

 • کاهش خطر عفونت

 • بهبود در توانایی بدنی و افزایش انرژی

 • افزایش تحمل معالجات

 • کمک به بهبود سریع تر پس از معالجات

 • افزایش راحتی بیمار

برای قوی ماندن، تغذیه خوب لازمست تا بهبود پس از بیماری بدست آید. بدن درخلال درمان نسبت به زمان عادی، نیاز به "سوخت" بیشتری دارد چون لازمست تاثیرات ناخواسته ناشی از درمان ها از قبیل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی برطرف شود. اگر شخص نتواند سوخت مورد نیاز بدن خود را مصرف کند، بزودی مقداری چربی و پروتیئن ذخیره خواهد کرد. هنگامی که بدن از پروتئین انباشته شده استفاده می کند، ممکنست که سوء تغذیه و نیز عملکرد ناقص سیستن ایمنی بدن پیش بیاید.

طبق بررسی های انجام شده، حدود یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سرطان به سوء تغذیه مربوط می شود. بنابراین در خلال فرآیند بهبود بیمار، دراختیار گذاشتن یک منبع غذایی ثابت برای بدن بیمار، نقشی اساسی دارد. این منبع غذایی دربرگیرنده همه مواد عمده مغذی ازجمله هیدروکربن ها، پروتئین و چربی می باشد.

کارشناسان تغذیه می توانند توصیه هایی بدهند در مورد اینکه چگونه می توان غذاهای سالم به بیمار داد و برنامه غذایی متعادلی برای او فراهم ساخت.

ارزیابی و برنامه غذایی

ارزیابی غذایی می تواند موارد زیر را دربر بگیرد:

 • آنالیز آزمایشگاهی خون بیمار- این آزمایش ها وضعیت سیستم ایمنی و ذخیره های پروتئین را تعیین می کنند.

 • سابقه پزشکی- تیم تغذیه را با اشتهای بیمار، غذاهای مورد علاقه او، وضعیت سیستم گوارش او و نیز هرگونه مشکلات بالقوه بدن بیمار آشنا می کند

 • سنجش تغذیه- بررسی هایی برای تعیین درصد چربی بدن درخلال درمان بعمل می آید که در این راستا ممکنست تست های زیر انجام شود:

 • کالری سنجی غیر مستقیم- یک تست تنفسی ساده برای اندازه گیری مقدار اکسیژن مصرف شده (برای ارزیابی میزان نیاز به کالری)

 • پروفایل کامپیوتری برنامه غذایی- یک آنالیز از غذای مصرفی به مدت سه روز

 • تعادل ازت بدن- بررسی کاهش پروتئین برای تعیین اینکه آیا بدن از پروتیئن به گونه مناسبی استفاده می کند یا نه

کارشناس تغذیه که عضوی از تیم مراقبت از بیمار می باشد، درخلال معالجات از بیمار مراقبت می کند. او با بهره گیری از برنامه غذایی ویژه بیمار بر روی مدیریت عوارض جانبی مربوط به درمان سرطان تمرکز می کند، مکمل هایی را برای بهبود مصرف کالری توصیه می کند و غذاهایی را تعیین می کند که بدن بیمار بتواند آنها را تحمل کند.

مکمل های دارای ویتامین و مواد معدنی

مکمل های دارای ویتامین و مواد معدنی، برخی از مواد غذایی را فراهم می کند که ممکنست برنامه غذایی بیمار آنها را نداشته باشد و بیماری، بدن بیمار را عاری از آنها کرده است. مکمل ها، مواد غذایی مورد نیاز برای سیستم ایمنی را دربرمی گیرند و عوارض جانبی مسمویت را کاهش می دهند. ممکنست تیم مراقبت، مقادیر روزانه ای از مواد غذایی گوناگون زیر را توصیه کند:

 • کاروتن بتا

 • سلنیوم

 • ویتامین C

 • Eicosapentaenoic acid (EPA)

 • ویتامین E

 • مواد مورد نیاز دیگر

 

توانبخشی

مروری کلی بر توانبخشی

هنگامی که بدن بیمار در اثر بیماری یا جراحتی جدی دچار تغییراتی شده است، توانبخشی می تواد توانایی جسمی را به او بازگرداند و زندگی راحت تری را برای وی فراهم سازد. هدف از توانبخشی را می توان در موارد زیر بیان کرد (ولی هدف یاد شده تنها به این ها محدود نمی شود):

 • فیزیوتراپی: بر روی بهبود کیفی وضعیت بیمار و افزایش استقلال او هدف گذاری می شود و این کار با افزایش توانایی او برای فعال بودن و داشتن راحتی بیشتر انجام می شود. فیزیوتراپیست ها، قابلیت حرکت کردن بیمار را ارزیابی می کنند و تلاش می کنند تا دست یابی به این اهداف را فراهم سازند: کاهش درد، بهبود تحرک بیمار و بازگرداندن عملکرد جسمانی او. براساس شرایط بیمار، می توان بر روی انعطاف پذیری، قدرت بدنی، استقامت، هماهنگی و تعادل اعضاء بدن تمرکز کرد.

 • گفتار درمانی: به برقراری ارتباط و گفتگو در باره خواست ها و نیازها با سهولت و آشکاری بیشتر کمک می کند و نیز در خوردن و بلعیدن غذا یاری دهنده است.

توانبخشی در مراکز درمانی

در مراکز درمانی، برنامه توانبخشی بر روی دستیابی به بالاترین سطح از عملکرد بدنی اختصاص دارد. توانبخشی می تواند اساسی برای عملکرد درست بدن در پیش از درمان سرطان، درخلال درمان و پس از آن باشد.

 • پیش از درمان- توانبخشی می تواند قدرت و استقامت بیمار را بازسازی کند.

 • در حین معالجات- توانبخشی می تواند به حفظ سلامت بدنی، استقلال شخص و کاهش درد و آسایش او کمک کند.

 • پس از درمان- توانبخشی می تواند در بدست آوردن دوباره قدرت بدنی و کاهش کوفتگی کمک کند.

تیم توانبخشی دربرگیرنده فیزوتراپیست ها (PT ها)، فیزیوتراپیست های شغلی (OT ها)، درمانگرهای گفتار درمانی و ماساژورهای درمانی می باشد. توانبخشی بر روی کاهش استرس، بازگرداندن قدرت بدنی و انرژی و استقلال شخص و نیز بهبود بخشیدن به سلامت کلی فرد تمرکز دارد.

ارزیابی و برنامه توانبخشی

بیمار پس از ورود به یک مرکز درمانی پیشرفته و پیش از آغاز معالجات سرطان با یک درمانگر توانبخشی ملاقات می کند تا یک بررسی کامل بدنی از او انجام شود. درخلال این بررسی، توانایی بیمار برای انجام فعالیت های روزانه سنجیده می شود.

سپس وضعیت جسمی او بررسی می شود و گزینه های درمانی مناسب بیمار تعیین می شود و برنامه ای یژه او فراهم می شود. این برنامه، سلامت، استقلال و رضایت بیمار از بابت انجام فعالیت های دلخواهش را فراهم خواهد ساخت.

برنامه توانبخشی می تواند دربرگیرنده ورزش های درمانی و آموزش عصبی- ماهیچه ای باشد و نیز آموزش های قلبی- عروقی، انعطاف پذیری و قدرت بدنی برای برطرف کردن نیازهای فردی طراحی می شود. هدف، به حداقل رساندن کوفتگی های مربوط به سرطان و نیز بهبنه ساختن عملکرد بدنی و سلامت شخص می باشد.

فیزیوتراپی

ورزش (حتی به میزان اندک آن)، ضربان قلب و نیز انطاف پذیری ماهیچه ای را افزایش می دهد. برای کسانی که دچار سرطان هستند، ورزش می تواند پایداری بدن را در برابر معالجاتی از قبیل پرتو درمانی و شیمی درمانی افزایش دهد.

فیزیوتراپیست ها به بیمار کمک می کنند تا درخلال مراقبت های مربوط به سرطان قوی بماند. آنها برنامه های ورزشی ویژه بیمار را که ترکیبی از آموزش های حرکتی به همراه سایر فعالیت های سبک از قبیل تمرین های مقاومتی می باشد، ارائه می دهند. تلاش می شود که کوفتگی های مرتبط با سرطان را مداوا کنند و این کار با ادامه فعالیت های مربوطه در سطح درست آن انجام می شود؛ بنابراین بیمار همچنان انرژی لازم برای انجام کارهای مورد علاقه خود را خواهد داشت. هدف، بهبود بخشیدن به سلامت و افزایش رضایتمندی شخصی از توانایی های بدنی می باشد.

رتبه بندی Borg برای مشاهده ورزش های انجام شده (RPE)

این رتبه بندی به بیمار کمک می کند تا شدت فعالیت هایی را که تناسب اندام او را بهبود می بخشد و همزمان انرژی او را افزایش می دهد، شناسایی کند. شاخص مربوطه برای هر کسی که بخواهد شدت کار انجام شده خود را در حین کار بدنی بسنجد، قابل استفاده است.

برنامه انعطاف پذیری

درمانگرهای توانبخشی، نرمش های انبساطی را توصیه می کنند که فعالیت سودمندی است برای رهایی از سفتی ماهیچه ها و درد و نیز تحرک کلی بیمار را بهبود می بخشد. فایده های این نرمش ها عبارتند از:

 • افزایش کارآیی فعالیت های روزانه

 • بهبود تحرک و استقلال بیمار

 • بهبود و نگهداری از وضع قرار گرفتن اندام های بدن (پوسچر) و تعادل ماهیچه ای

 • جلوگیری از جراحت

 • افزایش ریلکسین بدنی و ذهنی

گفتار درمانی

درمانگرهای گفتار درمانی نقش دوگانه ای دارند؛ آنها هم گفتار درمانی انجام می دهند و هم مشکلات مربوط به بلع غذا را که توانایی خوردن شخص را محدود می کند، حل می کنند. بلع نامناسب می تواند منجر به ورود غذا به درون شش ها شود.

درمانگرهای گفتار درمانی با کارشناسان تغذیه همکاری می کنند تا غذا را بصورت پوره شده به بیمار بدهند. آنها با جراحان و مسئولین پرتو درمانی همکاری می کنند تا از بیماران دچار سرطان سر و گردن که laryngectomies می شوند و یا HI-ART دریافت می کنند، پشتیبانی کنند.

بازآموزی عصبی- ماهیچه ای با تحریک الکتریکی

این روش به بازگرداندن عمل بلع مطمئن غذا در بیماران دچار سرطان سر و گردن کمک می کند. نارسایی در بلع (Dysphagia) از سیستم "Talk Tools" استفاده می کند؛ این سیستم از نرمش هایی با ابزارهایی ویژه بهره می گیرد تا تغذیه درست را میسر سازد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی دربرگیرنده این موارد می باشد:

 • ماساژ سنتی

 • "سنگ درمانی"

 • رهایی از Myofascial

 • دستکاری در بافت نرم به وسیله انبساط انفعالی

 • ماساژ با روغن های ویژه

 • Effleurage

 • مالش

 • درمان Trigger Point

 • Acupressure

 • بازتاب شناسی

 • انرژی درمانی (Reiki)

Auriculotherapy

اصالتا برپایه روش طب سوزنی چین باستان، Auriculotherapy عبارت است از یک تحریک الکتریکی که به نقاطی از گوش خارجی اعمال می شود، نقاطی که متناظر با موقعیت هایی در بدن می باشند. درخلال تحریک لاله گوش خارجی، بر روی رفع مشکلاتی در سایر بخش های بدن تمرکز می شود.

مثلا برای بیماران دچار سرطان شش، یک پروب برای اعمال جریان الکتریکی به نقاط ویژه ای از گوش بکار می رود که متناظر با نقاطی از شش می باشد تا بتوان تنگی نفس را کاهش داد. Auriculotherapy می تواند به رفع دیگر مشکلات نیز کمک کند؛ مشکلاتی ازقبیل تهوع، استفراغ، کم شدن اشتها، سکسکه، خشکی دهان، مشکل در بلع، سرگیجه، کم شنوایی و کوفتگی.

ReBuilder

این روش برای بهبود بیماری عصبی نوروپاتی (که سبب درد می شود)، بی حسی، سوزش و نیز نبود رفلکس در بخش های گوناگون بدن تمرکز می کند. در این روش از یک تحریک الکترونیکی به منطقه تحت نوروپاتی مثلا دست یا پا استفاده می شود تا حس لامسه و هوشیاری شخص را افزایش دهند.

زمان سنجی متقابل (Interactive Metro)

در این روش با استفاده از هدفون ها و سنسورهای ویژه ای برای دست ها و پاها، آواهای ساده ای ساخته شده توسط کامپیوتر برای اندازه گیری ضربان ریتمیک و پاسخ آن در زمان چند میلی ثانیه ای استفاده می شود.

هدف از این کار، افزایش تمرکز و بهبود در تعادل، عملکرد و شناخت در چند دقیقه و در طی چند جلسه درمانی می باشد.

پیشگیری و درمان Lymphedema

تا 30 درصد از بیمارانی که عمل برداشتن پستان (mastectomy) را انجام داده اند، مجموعه ای از مایعات اضافی و پروتئین در موضع جمع می شود. سال ها پس از درمان موثر، همه کسانی که بهبود یافته اند، نشانه هایی از بیماری را با خود دارند. توانبخشی، گزینه درمانی نوینی برای این مشکل است.

در مراکز درمانی، اقدامات بالینی سنتی از قبیل تراکم، مراقبت از پوست و ورزش به همراه معالجات غیر سنتی از قبیل رقص، طب naturopathic، روش های الکتریکی بکار می رود.

درمان با تخلیه لنف (LDT)

این روش یک روش ماساژ ویژه برای فعال کردن عمل پمپاژ سیستم لنفاوی می باشد. این عمل پمپاژ می تواند پر شدن مایع را که پس از جراحی و پرتو درمانی رخ می دهد، کاهش دهد و یا از آن جلوگیری کند.

تخلیه دستی لنف بنام Le Duc

در این روش، روش تخلیه دستی لنف با بانداژ چند لایه ای و روش بهره گیری از پمپ تراکم با یکدیگر ترکیب می شوند تا بتوان مایعات لنفاوی اضافی بدن را بوسیله فعال کردن عمل پمپاژ سیستم لنفاوی، از بین برد.

 

مدیریت درد

مروری کلی بر موضوع درد

درد را به صورت یک حس ناخوشایند مربوط به آسیب به بافت و یا احتمال آسیب به بافت تعریف می کنند. درد یک حالت ذهنی می باشد و بنابراین بر هر شخصی به گونه ای متفاوت تاثیر می گذارد که به عواملی از قبیل سن، ویژگی های شخصی، ادراک، آستانه درد و تجربیات قبلی از درد بستگی دارد.

بجز منابع جسمی، استرس هایی از قبیل کشاکش های روحی، احساسی، مالی و اجتماعی نیز می تواند بر احساس درد تاثیرگذار باشد. بی خوابی، کوفتگی و دلشوره می تواند شخص را به درد حساس تر کند و این درحالیست که استراحت، خواب و سرگرمی می تواند درد را کاهش دهد. اگر بیمار درد داشته باشد، می باید اطلاع دهد و مورد درمان قرار گیرد.

ابعاد درد مربوط به سرطان

درد سرطان و یا معالجات مربوط به سرطان می تواند حاد و یا مزمن باشد. درد حاد شدید است و معمولا زمان محدودی دارد. درد حاد ناشی از آسیب به بافت می باشد. هنگامی که علت درد شناسایی شود، می توان آن را با موفقیت مدیریت کرد. از سوی دیگر درد مزمن ماندگار است و معمولا بیش از سه ماه به درازا می کشد. چون اغلب علت درد مزمن را نمی توان برطرف کرد، سیستم عصبی با آن سازگار خواهد شد و این ممکنست سبب افسردگی، دلشوره و بی خوابی شود.

اگر کسی درد داشته باشد، شدت و شیوع آن می تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد از جمله نوع سرطان، موقعیت و مرحله پیشرفت سرطان و آستانه درد (یا میزان تحمل) بیمار. ممکنست درد، ناشی از خود سرطان باشد و یا به عنوانی یکی از عوارض جانبی مربوط به معالجات آن باشد. درد سرطانی که چند روز و یا بیشتر به داراز بکشد می تواند در اثر موارد زیر باشد:

 • o تومور بر روی بافت ها، استخوان ها، عصب ها و اعضاء بدن فشار وارد می کند

 • o نارسایی در گردش خون بعلت بسته شدن رگ های خونی توسط سرطان

 • o بسته شدن مسیر یک عضو یا مجرایی در بدن

 • o انتقال سرطان- یاخته های سرطانی به سایر بخش های بدن سرایت کرده اند

 • o عفونت یا التهاب

 • o عوارض جانبی ناشی از جراحی، پرتو درمانی و یا شیمی درمانی

 • o کوفتگی عضلانی ناشی از بی تحرکی

 • o واکنش روحی به بیماری از قبیل تنش، افسردگی و یا دلشوره

همچنین ممکنست بیمار دردی داشته باشد که کاملا از سرطان و معالجات آن مستقل باشد (مانند سردردها، دردهای پشت، کشش ماهیچه ای، ورم مفاصل و یا دیگر دردهای متداول).

بهترین راه برای کنترل درد، پیشگیری از آن از ابتدا و یا توجه به آن به روشی درست می باشد پیش از آنکه شدیدتر شود. اگر شخص تعلل کند، ممکنست که درد بدتر یا طولانی تر شود و یا به داروهای بیشتری برای رهایی از آن نیاز باشد.

مدیریت درد در مراکز درمانی

در مراکز درمانی تلاش می شود تا عواملی را که سبب جلوگیری از مداوای بیماری هستند، برطرف کنند. دردی که برطرف نشود می تواند بر روی غذا خوردن بیمار، فعالیت، خلق و خو، تمرکز و حتی سیستم ایمنی بیمار تاثیر منفی بگذارد. بدین علت است که در مراکز درمانی پیشرفته، برنامه جداگانه و ویژه ای برای مدیریت درد تهیه می شود تا بتوان درد بیمار را تشخیص داد و به آن توجه لازم را داشت.

ارزیابی درد

پس از ورود بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته، یک ارزیابی اولیه توسط مسئولین مدیریت درد از او انجام می شود. ارزیابی دقیق از درد، اساسی برای روش های گوناگون مدیریت درد می باشد.

یک ارزیابی فراگیر دربرگیرنده اطلاعاتی در باره ابعاد زیر از درد می باشد:

 • موقعیت

 • شدت

 • عوامل تاثیرگذار بر درد (مثلا چه چیزی درد را بهتر یا بدتر می کند)

 • رفتارهای مشاهده شده در زمان درد داشتن

 • متغیرهای روانی- اجتماعی (مثلا روش و رفتار، عوامل مربوط به موقعیت)

 • اثرات مداوا و الگوهای کنار آمدن با درد

"شاخص های راحتی" ، میزان درد را توسط حالت چهره به تصویر می کشد تا بتوان میزان درد را درجه بندی کرد.

برنامه مدیریت درد

هنگامی که مسئول مدیریت درد، سطح درد بیمار را تعیین می کند، می تواند ماهیت درد، محل درد، مدتی را که بیمار درد دارد و اینکه چه چیزهایی درد را کم تر یا بیشتر می کنند را مشخص کند. چون هر بیماری درد را به گونه ای متفاوت حس می کند (مثلا اینکه بیماران در تشخیص و نیز در مرحله پیشرفت بیماری و واکنش به معالجات با هم متفاوت هستند)، بنابراین درد سرطان را براساس نیازهای فردی مدیریت می کنند. یک برنامه شخصی مدیریت درد برای بیمار تهیه می شود که بخشی از برنامه درمانی فراگیر برای او می باشد.

درخلال درمان سرطان، مسئول مدیریت درد تا جایی که نیاز باشد با بیمار کار می کند تا درد او را برطرف کند. تیم مدیریت درد به گونه ای منظم با تیم مراقبت از بیمار کار می کند تا تجویزات مربوط به در را با گزینه های دیگر متعادل سازد.

روش های مدیریت درد

براساس برنامه درمانی، تیم مراقبت روش های مدیریت درد را برای کنترل درد سرطان فراهم خواهد ساخت.

از شیوه های درمانی گوناگونی برای مدیریت درد استفاده می شود. یک شیوه درمانی بنام کنترل درد دارویی (pharmacological) از داروهای ضد درد و دیگر تجویزات استفاده می کند که اثرات ضد درد را افزایش دهد. شیوه دیگر کنترل درد که غیر دارویی می باشد، برای افزایش راحتی بیمار و ارزیابی موثر بودن درمان عمل می کند که با بهره گیری از موارد زیر بدست می آید:

 • روش های رفتاری

 • پرتو درمانی برای کوچک کردن تومور

 • جراحی برای برداشتن بخشی از تومور و یا همه آن

 • اقدامات مربوط به عصب شناختی

 • پرستاری متداول و اقدامات روانشناسی

بعلت ماهیت پیچیده درد مربوط به سرطان، مدیریت موفق درد معمولا از ترکیبی از روش ها بهره می گیرد.

 

HDR Brachytherapy

از معالجات پرتو درمانی برای هدف گیری یاخته های سرطانی استفاده می شود و این درحالیست که بافت ها و اعضاء سالم بدن از پرتوها به دور می مانند. brachytherapy با دوز بالا (HDR)، نوعی پرتو درمانی داخلی است که دوزهای بالایی از پرتوها را از تجهیزات نصب شده در نزدیک تومور یا درون تومور به آن می تاباند. روش یاد شده این اطمینان را می دهد که تابشی با دوز بیشینه به بافت های سرطانی داده می شود در حالی که بافت سالم پیرامونی از پرتوها به دور می ماند.

HDR Brachytherapy چگونه کار می کند؟

چون سرطان اغلب بر روی اندام هایی اثر می کند که عملکرد روزانه آنها بسیار مهم است، بنابراین لازمست که پرتو درمانی دقیقا بر روی تومور متمرکز گردد تا از عوارض جانبی جدی پرهیز شود.

 • پیش از هر جلسه درمان با HDR brachytherapy ، موقعیت لوله های مربوطه با دقت میلیمتری چک می شود.

 • درخلال درمان، پزشکان لوله های باریکی را در درون تومورها قرار می دهند تا بتوانند دوز دقیق سه بعدی از پرتوها ارائه دهند.

 • سپس یک سری از ساچمه های رادیواکتیو شده را در درون هر لوله قرار می دهند. با کامپیوتر کنترل می شود که ساچمه ها تا چه فاصله ای در لوله پیش بروند و تا چه مدت برای آزاد کردن دوز تابشی خود در لوله باقی بمانند.

با کمک لوله هایی که بخوبی کارگذاشته شده باشند، HDR brachytherapy می تواند فقط در چند دقیقه یک درمان خیلی دقیق فراهم سازد.

مزایای HDR Brachytherapy

brachytherapy روشی سریع تر و کارا تر برای پرتو درمانی برخی از بیماران ارائه می دهد. برای بسیاری از انواع سرطان، مداوای کامل با brachytherapy بجای 5 تا 7 هفته که با روش EBRT به دراز می کشد، تنها 1 تا 2 روز زمان می برد. براساس نوع و سرطان و مرحله پیشرفت آن، می توان brachytherapy را با سایر معالجات ترکیب کرد که این ممکنست زمان درمان را تغییر دهد. در بسیاری از موارد، brachytherapy یک جایگزین نوید بخش بجای برداشتن تومور یا عضو آسیب دیده توسط جراحی می باشد.

 

Calypso® 4D Localization

سیستم موقعیت یابی 4 بعدی Calypso به پزشکان کمک می کند تا دوزهای متمرکزی از پرتوها را با با دقت بالاتری به بیماران دجار سرطان پروستات که پرتو درمانی با تابش داخلی می شوند، برسانند.

ممکنست که پروستات در اثر تنفس و نیز حرکت عادی امعاء و احشاء، درخلال پرتو درمانی حرکت کند. معمولا پرتو درمانی را به منطقه ای فراتر از محل سرطانی گسترش می دهند تا مطمئن شوند که هدف متحرک مورد پرتو درمانی قرار گرفته است. در این فرآیند، بافت سالم نزدیک پروستات نیز ممکنست تحت تاثیر قرار گیرد که این منجر به عوارض جانبی مجاری ادرار و نیز عوارض جانبی جنسی می شود.

این فناوری که به عنوان GPS برای بدن شناخته می شود، به تیم پرتو درمانی این امکان را می دهد که به گونه ای مداوم و همزمان، حرکت پروستات را دنبال کنند و تابش را بر روی تومور متمرکز کنند. با هدف گیری یاخته های سرطانی و پرهیز از تابش به بافت های سالم، Calypso ، مثانه، روده بزرگ و سایر بخش های مهم بدن را از پرتوها به دور نگه می دارد. عوارض جانبی متداول پرتو درمانی برای بیماران دچار سرطان پروستات را می توان به گونه ای چشمگیر کاهش داد، عوارضی از قبیل بی اختیاری نعوظ و یا اخلال در آن.

سیستم Calypso یک کنسول چهار بعدی دارد که به مسئول پرتو درمانی این امکان را می دهد که درخلال پرتو درمانی ببیند که تومور واقعا در کجا قرار دارد. پیش از آغاز کار، بیماران تحت یک عمل سرپایی قرار می گیرند. سه ترانسپاندر دیده بانی از طریق راست روده در پروستات قرار می گیرند که این کار با هدایت توسط اولتراسوند انجام می شود. هر یک از ترانسپاندرها به اندازه یک دانه برنج است. پس از آن ترانسپاندرهای دیده بانی درخلال پرتو درمانی توسط امواج رادیوفرکانسی ایمن با Calypso ارتباط برقرار می کنند.

اخیرا از Calypso برای مداوای سرطان پروستات استفاده می شود. این فناوری نوید بخش می تواند در درمان سایر سرطان ها ازجمله سرطان پستان و سرطان شش هم بکار رود.

 

تابش همنوای سه بعدی

تابش همنوای سه بعدی یک نوع روش پرتو درمانی است که شکل پرتوها را به شکل تومور در می آورد. این حالت برای تومورهایی که شکل نامنظمی دارند و یا در نزدیکی بافت ها و اندام های سالم قرار دارند، ایده آل است.

با بهره گیری از این فناوری پرتو درمانی، برای نخستین بار می توان به کمک تصویربرداری، تومور را به شکل سه بعدی دید. براساس این تصاویر می توان پرتوها را از چندین جهت به تومور تاباند.

تطبیق دوز تابش با ابعاد واقعی تومور این امکان را می دهد که بتوان دوز بالاتری را داشت درحالی که از رسیدن پرتوها به بافت های سالم جلوگیری کرد.

این روش به گونه گسترده ای در پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) بکار می رود.

 

Contura

در برخی از مراکز درمانی پیشرفته برای سرطان پستان از روش Contura استفاده می شود که روشی نوین برای پرتو درمانی داخلی پس از lumpectomy می باشد.

این روش که نوعی "تابش شتاب دار جزئی برای پستان" (APBI) است، به نابود کردن یاخته های سرطانی باقیمانده پس از lumpectomy کمک می کند درحالی که بافت سالم پستان را از گزند پرتوها به دور نگه می دارد.

بوسیله Contura پزشکان از یک لوله بالون شکل برای رساندن مستقیم پرتوها به محلی استفاده می کنند که تومور پستان با جراحی از آنجا برداشته شده است و ممکنست تومورها در آن محل عودت کنند.

لوله را به محلی که تومور در آن قرار داشته است (حفره lumpectomy ) هدایت می کنند و بالون را باد می کنند تا جایی که به شکل حفره یاد شده در بالا در آید. یک دانه رادیواکتیو ظریف را به بالون باد شده وارد می کنند تا دوز دقیقی از پرتو درمانی را بدهد.

مزایای Contura

 • یک روش سرپایی است.

 • پرتوها از درون حفره تابیده می شوند که این سبب می شود آسیب به بافت سالم پیرامونی پستان به حداقل برسد.

 • تمرکز تابش سبب می شود که زمان پرتو درمانی بجای چندین هفته پرتو درمانی استاندارد، فقط چند روز باشد.

 

چاقوی سایبری؛ سیستم رادیو- جراحی رباتیک

چاقوی سایبری یک گزینه بدون جراحت برای جایگزینی با جراحی سرطان می باشد که در برخی از مراکز درمانی پیشرفته ارائه می شود.

چاقوی سایبری VSI پزشکان را قادر می سازد که دوزهای بالای تابشی را با دقت زیاد برای رنج گسترده ای از تومورها در سرتاسر بدن بکار برند؛ تومورهای مغز، نخاع، شش، پروستات، کبد، لوزالمعده و کلیه.

چاقوی سایبری چگونه کار می کند؟

نخست بوسیله سی تی اسکن با رزولوشن بالا، سایز، شکل و موقعیت واقعی تومور را مشخص می کنند. داده های بدست آمده از تصویربرداری به صورت دیجیتالی به ایستگاه کاری سیستم چاقوی سایبری منتقل می شود بنابراین می توان با دقت درمان را برنامه ریزی کرد تا دوز مطلوب تابش را به محل دقیق تومور رسانید

هنگامی که برنامه ریزی درمان کامل شود، بیمار بر روی یک میز با کوسن قرار می گیرد. سپس ربات با کنترل کامپیوتری به آهستگی دور بیمار حرکت می کند و پرتوها را از زاویه های گوناگون به تومور می تاباند درحالی که بافت سالم پیرامونی از تابش به دور می ماند.

نرم افزار پیشرفته سیستم این امکان را می دهد که بتوان تومور را دنبال کرد و پرتو درمانی را به گونه ای مداوم براساس حرکت تومور تنظیم کرد.

هر جلسه درمان با این روش بین 30 تا 90 دقیقه و به مدت پنج روز به دراز می کشد که این بستگی به موقعیت و نوع تومور مورد درمان دارد.

ویژگی های سیستم چاقوی سایبری VSI

ویژگی های سیستم چاقوی سایبری VSI بشرح زیر است:

 • هدف گیری دقیق تومورها: نرم افزار با هدایت تصویری پیوسته سیستم این امکان را می دهد که دوزهای بالای تابشی را با دقت زیاد بکار برد و این درحالیست که عملکرد سیستم به گونه ای خودکار برحسب حرکت تومور تصحیح می شود.

 • تابش دقیق و با دوز بالا: قابلیت تحرک رباتیک پیشرفته این سیستم پزشکان را قادر می سازد تا تومورها را با دوزهای بالا، از زاویه های گوناگون و بدون وقفه مداوا کنند.

 • آسیب کم تر به بافت سالم پیرامونی: چون پرتوهای تابشی به گونه ای هم زمان و طبق سیکل تنفسی بیمار تنظیم می شوند، سیستم می تواند تومور را با دقت و با آسیب کم تری به بافت سالم پیرامونی هدف بگیرد.

 • آسایش بیشتر درخلال معالجه

 • تنفس طبیعی بیمار درخلال معالجه

 • حفاظت بیشتر از شش ها: دنبال کننده هم زمان حرکت شش ها، پزشکان را قادر می سازد که تومور را در حال حرکت شش ها درخلال درمان پرتودهی کنند.

 • راحتی بیشتر در حین درمان: سیستم موقعیت یاب RoboCouch که بصورت رباتیک تراز شده است، راحتی بیشتری را در حین درمان برای بیمار فراهم می سازد.

 • زمان درمان کوتاه تر: با این روش می توان بجای چند هفته که برای پرتو درمانی سنتی صرف می شود، تنها در 1 تا 5 روز عمل پرتو درمانی را انجام داد.

مزایای بالقوه چاقوی سایبری

چاقوی سایبری یک گزینه درمانی بدون درد و بدون جراحی برای بیمارانی است که تومورهای غیر قابل جراحی دارند و یا بنا به دلایلی به دنبال یک جایگزین بجای حراحی می باشند.

مزایای بالقوه درمان با سیستم چاقوی سایبری VSI در زیر آمده است:

 • نیازی به ایجاد شکاف در بدن ندارد

 • بدون درد است

 • نیاز به بیهوشی و نیز بستری شدن ندارد

 • بیمار احساس ناراحتی نمی کند (بیمار می تواند در حین کار به راحتی نفس بکشد)

 • نیاز به سپری کردن دوره بهبودی ندارد و یا زمان کمی برای این کار لازمست

 • بیمار می تواند بی درنگ به زندگی عادی و فعالیت های روزمره خود برگردد

انواع سرطان مورد درمان با چاقوی سایبری

بیمارانی که به یکی از انواع سرطان های یاد شده در زیر دچارند، در صورت داشتن شرایط می توانند با چاقوی سایبری مورد درمان قرار گیرند:

 • سرطان استخوان

 • سرطان مغز

 • سرطان روده بزرگ

 • سرطان سر و گردن

 • سرطان کلیه

 • سرطان کبد

 • سرطان شش

 • سرطان تخمدان

 • سرطان لوزالمعده

 • سرطان پروستات

 • سرطان نخاع

 • سرطان یاخته های پولکی

 • سرطان گلو

 • سرطان رحم

 

Hyperthermia از نوع بافت عمیق

در برخی از مراکز درمان سرطان، hyperthermia از نوع بافت عمیق ارائه می شود. این فناوری، فناوری نوینی است که به همراه پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای درمان تومورهای سرطانی بکار می رود که در عمق لگن خاصره یا منطقه شکم پدید می آیند.

سرطان های مورد درمان با این فناوری

پژوهش ها نشان داده است که این روش به همراه پرتو درمانی می تواند برای درمان سرطان دهانه رحم بکار رود. این روش می تواند برای کسانی که نمی توانند شیمی درمانی بیشتری دریافت کنند، گزینه ای نوید بخش است.

همچنین این روش به همراه پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای درمان دیگر تومورهای شکم و منطقه لگن خاصره نیز بکار می رود (مانند سرطان های پروستات، تخمدان، رحم، راست روده، مثانه، روده بزرگ، لوازالمعده و معده). این شیوه درمانی می تواند برای بیمارانی که تومورهای عمیق موضعی پیشرفته و یا تومورهای عود شده لگن خاصره دارند، شیوه نوید بخشی باشد.

یک گزینه درمانی دیگر برای بیمارانی که شرایط لازم برای hyperthermia از نوع بافت عمیق را ندارند می تواند hyperthermia موضعی باشد که طی آن تومورها نزدیک تر به سطح پوست مورد درمان قرار می گیرند.

این روش چگونه کار می کند؟

پیش از انجام کار، یک عمل سی تی اسکن انجام می شود تا منطقه تومور به دقت معلوم شود. درخلال انجام hyperthermia از نوع بافت عمیق، یک پروب دمایی به همراه چند تجهیز دیگر در تومور قرار داده می شود تا دمای درونی و بیرونی محل تومور درخلال عمل یاد شده، با دقت زیر نظر گرفته شود.

سپس یک اپلیکاتور پر از آب را در شکم بیمار قرار می دهند و انرژی مغناطیسی (انرژی رادیوفرکانسی) متمرکز شده را به تومور هدایت می کنند برای اینکه تومور تا دمای 104 تا 107 درجه فارنهایت گرم شود.

با انجام این روش، رگ های خونی پیرامون تومور که گلبول های حامل اکسیژن را به تومور می رسانند، گشاد می شوند.

 • هنگامی که بیمار بعدا در معرض پرتو درمانی قرار گیرد، پرتوها به اکسیژن زیاد موجود در تومور واکنش نشان می دهند و یاخته های سرطانی را از بین می برند.

 • هنگامی که بیمار پس از انجام این روش، شیمی درمانی دریافت می کند، جریان خون - که کم شده است- به محل تومور جاری می شود و مقدار بیشتری از داروهای شیمی درمانی را به تومور می رساند.

اثر گرمایی زیر نظر گرفته می شود و در صورت ایجاد حرارت خیلی زیاد می توان آن را کم کرد. پس از خاموش کردن تجهیزات، بی درنگ گرما متوقف می شود.

این روش را می توان درخلال پرتو درمانی و یا شیمی درمانی، بمدت دو ساعت و به تعداد دو بار در هفته انجام داد.

مزایای بالقوه این روش

 • دستگاه مربوطه برای دست یابی به تومورهای با عمق بیشتر از 3 سانتیمتر در زیر پوست طراحی شده است.

 • می توان یاخته های سرطانی را ضعیف کرد و یا آنها را از بین برد و این درحالیست که بافت سالم معمولا آسیب نمی بیند.

 • معمولا عوارض جانبی این روش خیلی کم است.

 

پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT)

پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) پرتوها را از بیرون بدن به سمت بافت های سرطانی بدن بیمار هدایت می کند. EBRT پرتوهای با انرژی بالا را با بهره گیری از دستگاه پرتو ایکس ویژه ای که شتاب دهنده نام دارد، بکار می گیرد. این دستگاه امکان آن را می دهد که تابش از هر زاویه ای انجام شود و پرتوهای تابشی به شکل تومور درآیند.

مزایای پرتو درمانی با تابش بیرونی

برخی از فناوری های بسیار پیشرفته، تومورشناسان را قادر می سازد که تومور را با دقت بیشتری و با دوزهای بالاتری از تابش هدف گیری کنند و این در حالیست که آسیب به بافت سالم و اعضاء مجاور به حداقل می رسد. در نتیجه EBRT کمک می کند که احتمال اثرات جانبی مرتبط با پرتو درمانی به حداقل برسد.

برخی از دیگر مزایای EBRT این ها هستند:

 • یک روش سریع، بدون درد و سرپایی است که معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. این روش در یک دوره شش تا هشت هفته ای و معمولا پنج روز در هفته انجام می شود.

 • ریسک های متداول و پیچیدگی عمل جراحی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا خطر حمله قلبی یا لخته شدن خون را ندارد.

 • برخلاف شیمی درمانی که داروها در همه بدن گردش می کنند، EBRT فقط منطقه تحت درمان را هدف می گیرد.

 

پرتو درمانی با هدایت توسط تصویربرداری (IGRT)

پزشکان از پرتو درمانی با هدایت توسط تصویربرداری که یکی از روش های نوین درمان سرطان است نیز بهره می گیرند.

تومورها می توانند در اثر تنفس و نیز دیگر حرکت های بدن حرکت کنند. روش IGRT این امکان را به پزشکان می دهد که تومور را مکان یابی کنند و درحین مراحل درمان آن را دبنال کنند. در این فناوری می توان پرتو درمانی دقیقی به تومورها داد که خود در اثر تنفس و نیز حرکت مثانه و روده ها درحال حرکت می باشند.

همچنین این فناوری امکان آن را می دهد که به هنگام حرکت تومور در خارج از محدوده تعیین شده، تنظیمات لازم را انجام داد. درنتیجه، پرتو درمانی تا حد امکان بر روی خود تومور هدف گیری می گردد که این سبب می شود از برخورد پرتوها به بافت سالم جلوگیری شود و عوارض جانبی متداول کم شود.

 

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT)

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته پرتو درمانی برای مداوای تومورهای دور از دسترس می باشد. IMRT تومورهای دور از دسترس را با دقتی بالاتر از پرتو درمانی متداول از بین می برد. پزشکان می توانند با این روش از دوزهای بالاتر پرتوها بهره گیرند در حالی که آسیب به بافت سالم پیرامونی را به کم ترین میزان برسانند.

در IMRT از یک برنامه کامپیوتری پیشرفته استفاده می شود که دوز دقیقی از تابش را در سه بعد ارائه می دهد. برنامه ریزی سه بعدی امکان مداوای همزمان تومورهای چند تایی را با استفاده از دوزهای گوناگون تابشی فراهم می سازد و این درحالیست که تابش پرتوها به بافت و اعضاء سالم در حداقل میزان خود می باشد.

چندین اختلاف بین IMRT و پرتو درمانی مرسوم وجود دارد:

 • یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • متناسب با شکل سه بعدی تومور و پیچیدگی آن، پرتوهایی مناسب به تومور ارائه می دهد که این شامل تقعر و پیچیدگی های شکل تومور نیز می باشد.

 • در خلال کار، شدت پرتوهای تابش را با دقتی لیزری تنظیم می کند.

بعلت درجه دقت بالاتر IMRT ، این روش می تواند گزینه درمانی مناسبی برای کسانی باشد که قبلا ماکزیمم دوز پرتو درمانی سنتی را دریافت کرده اند و تومور آنها عودت کرده است.

 

پرتو درمانی با عملکرد داخلی (IORT)

در برخی از مراکز درمانی پیشرفته، روش درمانی بسیار پیشرفته پرتو درمانی intraoperative (IORT) هم وجود دارد. IORT این امکان را به بیمارانی که دچار بسیاری از سرطان ها هستند می دهد که درخلال جراحی، دوز تکی و نیرومندی از پرتوها را در محل تومور دریافت کنند. این روش نوین به کاهش زمان درمان و کم شدن عوارض جانبی کمک می کند.

در این روش بلافاصله پس از برداشتن تومور، پرتوهای با تمرکز زیادی را مستقیما به محل تومور می رسانند. این کار به ویژه دوز تابشی قابل ارائه را افزایش می دهد و این درحالیست که بافت ها و اعضاء سالم بدن از تابش پرتوها به دور می مانند.

در روش IORT با ارائه پرتو درمانی معادل چندین هفته تنها در یک جلسه، آسایش بیشتری برای بیمار فراهم می شود.

همچنین IORT یاخته های سرطانی باقیمانده پس از جراحی را از بین می برد و این کار پیش از آن انجام می شود که سرطان بتواند به سایر بخش های بدن برسد.

علاوه بر این، برای بیمارانی که نیاز به پرتو درمانی بیشتری پس از جراحی دارند، از IORT می توان برای "تقویت" درمان بیماری در سطح کوچک- مقیاس و نیز کاهش زمان درمان بهره گرفت. تقویت از راه IORT می تواند گزینه مناسبی برای درمان سرطان پروستات، راست روده و بیماری های زنانه باشد.

برای انجام IORT باید بر روی بیمار جراحی انجام شود. از این روش معمولا برای مداوای سرطان های پیشرفته استفاده می شود.

انواع سرطان هایی که با IORT درمان می شوند

این روش را می توان به تنهایی و یا به همراه سایر روش های درمانی برای مداوای انواع سرطان ها بشرح زیر و نیز تعدادی از انواع دیگر سرطان ها بکار برد:

 • مجرای صفرا

 • پستان

 • دهانه رحم

 • روده بزرگ

 • مری

 • کیسه صفرا

 • سر و گردن

 • تخمدان

 • پروستات

 • راست روده

 • پوست

 • سرطان بافت نرم

 • لوزه

 

اسکنر سوراخ بزرگ- RT به همراه شبیه سازی

از این روش برای تهیه تصاویر پر جزئیات از مناطق گوناگون بدن برای تشخیص و پرتو درمانی سرطان استفاده می شود.

این فناوری پیشرفته تصویربرداری، fluoroscopy و تنفس را با هم ترکیب می کند تا یک نوع پرتو درمانی با دقت بالا را ارائه دهد. پزشکان از اطلاعات بدست آمده به وسیله اسکن برای تهیه برنامه درمانی ویژه بیمار بهره می گیرند.

مزایای اسکنر

 • با دقت محل تومور را تعیین می کند و این درحالیست که حرکت تومور را برای تائید اقدامات اجرایی زیر نظر می گیرد.

 • رادیولوژیست ها را قادر می سازد که درمان را طبق الگوهای تنفسی بیماران برنامه ریزی کنند.

 • یک شکاف بزرگ برای اسکن کردن دقیق بیماران در همه سایزها و وضعیت های گوناگون دارد.

 • افزایش عرض فضای مورد اسکن، راحتی بیشتری را برای بیمار فراهم می سازد و سبب می شود که این کار، ناخوشایندی چندانی برای بیمار نداشته باشد.

 

Hyperthermia از نوع موضعی

از روش های نوینی مانند hyperthermia از نوع موضعی برای کوچک کردن تومورها با استفاده از گرما بهره می گیرند تا بتوان پروتیئن ها و ساختارهای درون یاخته های سرطانی را از بین برد.

در این روش که گاهی hyperthermia از نوع سطحی نیز نامیده می شود، محل کوچکی مثلا یک تومور را در معرض دماهای بالا قرار می دهند.

Hyperthermia را می توان همراه با پرتو درمانی، شیمی درمانی و بیوتراپی/ ایمنی درمانی بکار برد.

Hyperthermia از نوع موضعی چگونه کار می کند؟

با استفاده از هدایت توسط MRI ، در ابتدا توموری که قرار است درمان شود، مکان یابی می شود. سپس تومور را از درون یا بیرون گرم می کنند.

 • گرم کردن بیرونی- می توان موضع را بوسیله انرژی فرکانس بالای متمرکز شده بر روی تومور که از وسیله ای در بیرون بدن ساطع می شود، گرم کرد.

 • گرم کردن درونی- پروب ها یا آنتن ها در تومور نصب می شوند تا انرژی برسانند و موضع را گرم کنند. می توان از چندین نوع پروب استرلیزه شده استفاده کرد. ریشه کن کردن تومور با رادیوفرکانس (RFA)، نوعی hyperthermia درونی است که از انرژی فرکانس بالا برای گرما دادن و نابود کردن یاخته های سرطانی استفاده می کند.

درخلال انجام hyperthermia ، دمای تومور را به کمک MRI زیر نظر می گیرند و آن را بدین وسیله تنظیم می کنند.

hyperthermia از نوع موضعی، روش درمانی نوید بخشی برای بیمارانی است که سرطان آنها در مراحل پیشرفته است و یا عودت کرده است.

 

MammoSit

از این شکل نوین از hyperthermia برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. سیستم MammoSite تابش را با سرعت و دقت به تومورهای پستان می رساند.

سیستم پرتو درمانی MammoSite (RTS) روشی ساده تر و با ناراحتی کم تر برای brachytherapy پستان است که در چهار یا پنج روز انجام می شود درحالی که پرتو درمانی استاندارد بیرونی تا هفت هفته به دراز می کشد. تجهیزاتی که در این روش بکار می روند، تابش را مستقیما به محل توموری که با lumpectomy برداشته شده است، می رسانند و این محلی است که احتمال دارد تومورهای پستان در آن جا عودت کنند. با این روش از عوارض جانبی پرتو درمانی بیرونی بر روی بافت سالم پرهیز می شود.

روش brachytherapy نخستین درمان برای رساندن مستقیم تابش به محل اصلی تومور و نیز کاهش زمان پرتودهی می باشد. درحالی که در brachytherapy استاندارد پستان از نصب 24 لوله در پستان استفاده می شود، در روش MammoSite فقط یک لوله تکی برای پرتودهی استفاده می شود.

MammoSite RTS از یک بالون تشکیل شده که در پستان در جایی که تومور برداشته شده است، نصب می شود. بالون منبسط می شود و تابش از طریق ساچمه ای ظریف متصل شده به یک سیم داده می شود و منطقه پیرامون حفره پرتودهی می شود.

 

RapidArc

RapidArc یک فناوری پیشرفته است که در سیستم Trilogy برای رساندن پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) با سرعت و دقت بالا استفاده می شود.

RapidArc زمان درمان را به نیم و یا یک هشتم زمان پرتو درمانی مرسوم می رساند. از تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر برای برنامه ریزی و رساندن دوز تابش استفاده می شود. در یک تابش 360 درجه تکی، یک شتاب دهنده خطی پیرامون بیمار می چرخد و پرتوهای شکل داده شده با تمرکز دقیق را در کم تر از دو دقیقه مستقیما به تومور می رساند.

درخلال درمان، پرتوها دائما مطابق شکل داده می شوند و تنظیم می شوند. پرتو درمانی را می توان تقریبا از هر زاویه ای انجام داد. این سبب می شود که تومور بهتر هدف گیری شود و آسیب کم تری به بافت سالم پیرامونی برسد. همچنین زمانی که بیمار صرف پرتو درمانی می کند، کاهش می یابد و به پنج روز در هفته در مدت چندین هفته می رسد.

 

Gating تنفسی

از این روش برای هدف گیری دقیق تومورها بوسیله تنظیم طبق حرکت تومور درخلال پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) استفاده می شود.

تومورهایی ازقبیل تومورهایی که نزدیک به شش ها هستند، اغلب در اثر تنفس و دیگر حرکت های غیر ارادی در بدن حرکت می کنند. در گذشته پزشکان ناگزیر بودند که منطقه زیر درمان را گسترش دهند تا مطمئن شوند که هدف متحرک پرتودهی می شود. در این فرآیند، بافت سالم نزدیک به تومور نیز در معرض تابش قرار می گرفت که خود منجر به عوارض جانبی زیادی می شد.

این روش پزشکان را قادر می سازد که دوزهای بهینه ای از تابش را با دقتی بالاتر به سوی تومورها بتابانند. همان گونه که بیمار نفس می کشد و دم و بازدم دارد، سیستم، حرکت را حس می کند و آن را بشمار می آورد و این سبب می شود که تومور هدف گیری شود و بافت سالم از رسیدن پرتوها به دور بماند.

 

تابشStereotactic بدن

در مراکز درمانی، پزشکان از یک نوع پرتو درمانی بنام پرتو درمانی Stereotactic بدن (SBRT) برای مداوای تومورهایی در شش ها، کبد، لوزالمعده، نخاع و سایر بخش های بدن با دقت بالا استفاده می کنند.

پیش از مداوا، سیستم مختصات با طراحی ویژه، تومور را مکان یابی می کند تا از جاگیری مناسب تجهیزات ساچمه ای شکل ردیابی مطمئن شوند. این ساچمه ها تابش را دنبال می کنند و به در امان بودن بافت های سالم از تابش پرتوها کمک می کنند.

درخلال SBRT از سیستم Trilogy برای رساندن پرتو درمانی با تمرکز بالا استفاده می کنند. پزشکان می توانند از یک دوز تکی بالا و یا چندین دوز تفکیک شده استفاده کنند (معمولا تا پنج جلسه درمانی درخلال چندین روز).

SBRT می تواند گزینه ای امید بخش برای بیمارانی باشد که نمی توانند زیر عمل جراحی بروند. این فناوری می تواند برای درمان تومورهای غیرقابل درمان و یا تومورهایی که پس از پرتو درمانی های قبلی عودت کرده اند، بکار رود.

مزایای SBRT

 • SBRT از نقشه برداری سنتی برای بررسی آناتومی بیمار، تنفس و حرکت اندام ها استفاده می کند.

 • SBRT امکان درمان تومورهای کوچک نزدیک به اعضاء اصلی بدن را فراهم می سازد درحالی که آسیب کم تری به بافت های سالم می رسد.

 • بوسیله SBRT می توان یک دوز بالا از تابش تکی را ارائه داد به گونه ای که بیماران اغلب می توانند درمان خود را در زمان کوتاه تری نسبت به پرتو درمانی استاندارد به پایان برسانند.

انواع دیگری از تومورها که می توان آن ها را با روش SBRT درمان کرد، عبارتند از تومورهای مجرای صفرا، کلیه، پروستات، لگن خاصره.

 

رادیو جراحی Sterotactic

رادیو جراحی Stereotactic یک روش غیر جراحی است که دقت بالایی دارد و از آن برای درمان سرطان های مغز، شش و نیز سایر انواع سرطان هایی که درمان آن ها نیاز به دقت بالایی دارد، استفاده می شود.

با پرتو درمانی عادی، بافت سالم نیز تابش را دریافت می کند. با رادیو جراحی Stereotactic پزشکان می توانند بهتر بر روی تومور فوکوس کنند بنابراین بافت سالم حفاظت می شود. این موضوع به ویژه برای مناطقی از بدن مانند شش ها و مغز اهمیت بسیاری دارد.

پزشکان با بهره گیری از این فناوری می توانند به تومورهایی که در عمق بیشتری از بدن قرار دارند، دسترسی داشته باشند بدون این که خطرات جراحی ازقبیل عفونت پیش بیاید.

اغلب، رادیو جراحی Stereotactic را با Varian’s Trilogy انجام می دهند. این سیستم امکان آن را می دهد که تا 20 درصد دوز بالاتری داشته باشیم که این می تواند زمان درمان را تا 70 درصد کاهش دهد.

پزشکان همچنین رادیو جراحی Stereotactic تفکیک شده را نیز بکار می برند. در این روش، دوز کلی تابشی به چندین دوز تقسیم می شود که در طی چند روز به بیمار داده می شود.

 

TheraSphere

TheraSphere یک روش برای درمان سرطان ششی می باشد که به کبد منتقل شده است. در این نوع درمان نوین، با استفاده از ساچمه هایی شیشه ای بنام microsphere ، تابش را مستقیما به تومورها می رسانند.

از TheraSphere برای درمان سرطان کبد و نیز سرطان هایی که از سایر بخش های بدن به کبد گسترش پیدا کرده اند، استفاده می شود. این روش یک نوع پرتو درمانی است که مستقیما به کبد داده می شود.

برای انجام این نوع درمان، لوله ای را در رگ خونی اصلی کبد قرار می دهند. ساچمه های ظریف (microsphere ها) در درون لوله قرار داده می شوند، و این در محلی است که رگ های خونی کوچک تر، تومور کبدی را تغذیه می کنند و مسیر خون را می بندند. سپس microsphere ها از خود پرتوافکنی انجام می دهند تا یاخته های سرطانی تومور را از بین ببرند.

TheraSphere یک روش درمان سرپایی است که معمولا عوارض جانبی کم تری نسبت به شیمی درمانی و پرتو درمانی دارند و بافت سالم بیشتری از کبد را از تابش پرتوها به دور نگه می دارد.

 

پرتو درمانی پیشرفته TomoTherapy

TheraSphere HI-ART شکلی از پرتو درمانی است که تومورها را با دقت هدف می گیرد درحالی که بافت سالم پیرامونی را از گزند پرتوها به دور نگه می دارد.

سیستم پرتو درمانی سازگار فراگیر (HI-ART) TomoTherapy، شکل پیشرفته ای از پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) را با دقتی که فناوری سی تی اسکن دارد، همگی را در درون یک دستگاه با هم ترکیب می کند. با این روش، تومورهای دور از دسترس را که اغلب به بافت ها و اندام های سالم نزدیک هستند، درمان می کنند و این درحالی است که آسیب به این بافت های سالم پیرامونی به حداقل خود می رسد.

پزشکان با این فناوری پیشرفته می توانند پرتوهای تابشی نیرومند و دقیقی را برای مداوای تومورها شکل بدهند. با بهره گیری از سی تی اسکن تعبیه شده در داخل، شکل و موقعیت تومور را پیش از هر جلسه درمانی تائید می کنند. TomoTherapy رسیدن تابش به بافت های سالم را کاهش می دهد.

این روش چندین مزیت دارد:

 • پیش از هر جلسه درمانی- فناوری اسکن پیشرفته، یک تصویر سه بعدی از بدن فراهم می سازد بنابراین پرتوهای تابشی می توانند برطبق سایز، شکل و موقعیت تومور (یا تومورها) در آن روز هدف گیری شوند.

 • درخلال درمان- می توان شدت و جهت پرتوهای تابشی را بلادرنگ تنظیم کرد. شیوه انقلابی "slice therapy" تومورها را به صورت یک لایه در هر زمان مداوا می کند.

 • پس از درمان- بعلت رسیدن تابش کم تر به بافت ها و اندام های سالم، عوارض جانبی به حداقل خود می رسد.

هر جلسه درمان به روش TomoTherapy حدود 20 دقیقه زمان می برد که این شامل پنج دقیقه برای سی تی اسکن، پنج دقیقه برای خود پرتو درمانی و نیز زمانی برای مقدمات کار می باشد. بسیاری از بیماران سرطانی که تولرانس بیشینه دوز پرتو درمانی را دریافت کرده باشند، می توانند TomoTherapy شوند.

 

پرتودهی کل بدن (TBI)

از پرتودهی کل بدن (TBI) برای مداوای بیمارانی استفاده می شود که تحت پیوند یاخته های بنیادین برای درمان سرطان خون، سرطان لنفاوی و تومور بدخیم چند گانه یاخته های مغز استخوان قرار می گیرند.

به مانند دیگر انواع پرتو درمانی، TBI یاخته های سرطانی را از بین می برد. چون در این روش همه بدن هدف قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن متوقف می شود و یاخته های بیمار مغز استخوان ازبین می رود.

پیش از پیوند یاخته های بنیادین، TBI داده می شود تا امکان ساخت یاخته های جدید مغز استخوان برای بدن فراهم شود و احتمال پس زدن پیوند از طرف بدن کاهش یابد.

TBI سه بار در در روز و در مدت چند روز انجام می شود. شش ها در برابر آسیب ناشی از پرتوها محافظت می شوند.

 

پرتودهی کلی مغز استخوان (TMI)

از پرتودهی کلی مغز استخوان (TMI) برای بیمارانی استفاده می شود که تحت پیوند یاخته های بنیادین برای درمان سرطان خون و سرطان های مغز استخوان ازقبیل سرطان خون، سرطان لنفاوی و تومور بدخیم چند گانه یاخته های مغز استخوان قرار می گیرند.

TMI شکلی از پرتودهی کل بدن است که امکان پرتودهی متمرکز دقیق را به بخش های عمده مغز استخوان فراهم می سازد، این جایی است که یاخته های سرطانی قرار دارند. مغز استخوان، بافت نرم اسفنجی شکل است که در درون بیشتر استخوان ها یافت می شود.

TMI با بهره گیری از TomoTherapy ، دوز تابشی به ساختار استخوان اسکلت بدن را هدف می گیرد و به کاهش زمان بهبود کمک می کند و از رسیدن پرتوها به اعضاء سالم بدن جلوگیری می کند.

هنگامی که از TMI پیش از پیوند یاخته های بنیادین استفاده شود، می توان محلی برای ایجاد یاخته های سالم جدید مغز استخوان فراهم شود و از پس زدن یاخته های بنیادین اهدائی از طرف بدن جلوگیری شود.

 

Trilogy

از این ابزار همه کاره برای نظارت بر حرکت تومور استفاده می شود و این درحالیست که پرتوهای تابشی با دقت زیادی بر روی تومور متمرکز می شوند که این موضوع به جلوگیری از تابش پرتوها به بافت سالم مجاور کمک می کند.

امروزه سیستم Varian's Trilogy یکی از ابزارهای نوین قابل دسترس پرتو درمانی می باشد که فناوری جدید هدایت با تصویربرداری را با یکی از نیرومندترین و دقیق ترین روش های پرتو درمانی دردسترس ترکیب می کند. در نتیجه، Trilogy زمان درمان سرطان را کم می کند و تومورها را با دقت بیشتری هدف می گیرد.

بافت های تومور می توانند در فاصله بین جلسات پرتو درمانی و نیز درخلال یک جلسه پرتو درمانی حرکت کنند و این بعلت تنفس بیمار و سایر حرکات غیر ارادی می باشد. مدیریت بلادرنگ Trilogy (RPM) موقعیت تومور را درخلال درمان دنبال می کند و پرتو درمانی را با هدف متحرک هماهنگ می کند. این فناوری چند کاره تصویربرداری هم زمان، داده های مورد نیاز را فراهم می سازد و پزشکان می توانند بوسیله آن، حرکت تومور را درخلال درمان زیرنظر داشته باشند. این بدان معنی است که می توان دوزهای بهینه ای از تابش را بکار برد ضمن اینکه افزایش دقت را داشت و نیز از آسیب رسیدن به بافت های سالم مجاور پرهیز کرد. همچنین سرعت پرتو درمانی Trilogy به گونه چشمگیری از سرعت برخی سیستم های پرتو درمانی دیگر بیشتر است. فناوری پرتو درمانی Trilogy's RapidArc زمان های درمان را به نصف یا یک هشتم زمان درمان های سنتی کاهش می دهد و این در حالیست که از کارآیی و ایمنی لازم نیز برخوردار است. در یک تابش تکی، دستگاه در پیرامون بیمار می چرخد و پرتوهایی شکل داده شده را به تومور می رساند.

همچنین Trilogy ، درمان چند گانه ای را با یک دستگاه فراهم می سازد. پزشکان از فناوری های گوناگونی برای ارائه درمان برحسب نیازهای فردی هر بیمار استفاده می کنند، از جمله پرتو درمانی با هدایت تصویربرداری (IGRT)، پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT)، تابش تطبیقی سه بعدی و پرتو جراحی Stereotactic که همگی این ها در درون یک دستگاه جای می گیرند.

پرتو درمانی با هدایت تصویری به همراه هدف گیری دینامیکی (IGRT)

هدف گیری دینامیکی Trilogy از نوع IGRT ، توانایی رساندن پرتو درمانی دقیق به تومورهایی را دارد که در اثر حرکت شش ها در حین تنفس و نیز حرکت مثانه و روده ها، حرکت می کنند. روش های تصویربرداری گوناگونی- fluoroscopic پرتونگاری یا سی تی اسکن "پرتو- مخروطی" سه بعدی- حرکت تومور را دنبال می کنند و این کار هم پیش از پرتو درمانی انجام می شود و هم درخلال آن. این ویژگی امکان آن را می دهد که به هنگام حرکت تومور در بیرون از رنج طراحی شده درمانی، پزشکان تنظیمات لازم را انجام دهند. درنتیجه، پرتو درمانی تا حد امکان بر روی خود تومور هدف گیری می شود و بنابراین از رسیدن پرتوها به بافت سالم جلوگیری می شود و عوارض جانبی متداول پرتو درمانی کم می شود.

هدف گیری دینامیکی Trilogy از نوع IGRT ، دقت مداوا را در همه روش های پرتو درمانی افزایش می دهد، از جمله پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) و شیوه های stereotactic.

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) از نوع SmartBeam

Trilogy's SmartBeam IMRT همه شکل های ارائه IMRT را بهینه می کند و این کار با "ترسیم" دوز تابشی با دقت زیاد انجام می شود درحالی که بافت سالم پیرامونی از پرتوها به دور می مانند. این ویژگی امکان آن را می دهد که تابش را با دقت هرچه بیشتر به خود تومور و یا هرچه نزدیک تر به آن برسانند.

Trilogy's SmartBeam IMRT با IMRT مرسوم این تفاوت ها را دارد:

 • با Trilogy’s dynamic targeting IGRT کار می کند تا دوز دقیقی از تابش براساس موقعیت تومور به صورت سه بعدی در لحظه انجام پرتو درمانی طرح ریزی شود که این با موقعیت یابی دوباره همزمان درخلال درمان برای تنظیم برطبق حرکت انجام می شود، حرکتی که ناشی از تنفس و دیگر حرکت های غیر ارادی می باشد.

 • تابش را طبق توزیع دوز شکل داده شده ارائه می دهد که مطابق شکل هندسی سه بعدی واقعی تومور می باشد که این شامل شکل های مقعر و پیچیده ای می باشد و نیز شدت تابش در سرتاسر محل درمان طبق دقت لیزری تنظیم می شود.

تابش سه بعدی همنوا

محدوده Trilogy تصویربرداری، امکان تجسم و بازسازی تومور و بافت پیرامونی آن را در سه بعد درست شبیه به محدوده محل درمان فراهم می سازد. پرتوهای تابشی از چندین جهت، با ابعاد ویژه تومور در طول و عرض و ارتفاع مطابقت داده می شود و همزمان بافت سالم مجاور را از تابش به دور نگه می دارد. درنتیجه می توان دوزهای بالاتر تابش را بکار برد.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد