کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان نخاع

جراحی سرطان نخاع

گاهی برای درمان سرطان نخاع از جراحی بهره می گیرند. برای جراحی تومورهای نخاع از راهکارهایی مشابه با جراحی تومورهای مغز استفاده می شود.

هدف از جراحی سرطان نخاع به چندین عامل بستگی دارد از جمله موقعیت و درجه تومور و نیز علائمی که بیمار دارد.

هنگامی که تومور فقط به یک بخش از ستون فقرات محدود است، می توان از جراحی برای برداشتن کامل سرطان استفاده کرد. در مورد تومورهایی که از جاهای دیگر بدن به نخاع سرایت کرده اند، می توان جراحی محدودی را برای کاهش مشکلات مربوطه بکار برد.

معمولا از روش های جراحی برای مداوای مشکلات ستون فقرات و کاهش درد استفاده می شود. همچنین جراحی سرطان نخاع می تواند به برطرف کردن فشار بافت و اعصاب مقابل رشته نخاعی نیز کمک کند تا مایع cerebrospinal را ایجاد کند.

روش های جراحی با کم ترین حالت تهاجمی برای سرطان نخاع

در گذشته جراحی های مربوط به تومورهای نخاع نسبتا گسترده بود. با پیشرفت های فناوری می توان بسیاری از این جراحی ها را در حالت با کم ترین تهاجمی انجام داد. جراحی های با کم ترین حالت تهاجمی به بیمار امکان آن را می دهد که بر روی پاهایش بایستد و با سرعت بیشتر و با درد کمتری بتواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. این موضوع به بیمار امکان آن را می دهد که تغذیه خود را داشته باشد و سریع تر معالجات خود را ادامه دهد.

Kyphoplasty / Vertebroplasty

شکستگی های تحت فشار مهره ها می تواند سبب درد شدیدی در پشت، دفرمه شدن ستون فقرات و نیز کوتاه شدن قد بیمار شود. پزشکان می توانند Kyphoplasty / Vertebroplasty را برای بازسازی مهره های ترک خورده یا متلاشی شده بکار برند.

در هر دو نوع جراحی سرطان نخاع، پزشکان از راهنمایی توسط تصویربرداری استفاده می کنند تا ماده ای سیمانی مانند و سخت کننده را با یک سوزن توخالی مستقیما به استخوان شکسته تزریق کنند. هر یک از این دو نوع جراحی، زمان کوتاهی را نیاز دارند و نیز نیازمند دوره ریکاوری کوتاهی می باشند. این دو نوع جراحی می توانند در موارد زیر کمک کننده باشند :

 • کاهش درد

 • بازگرداندن قد طبیعی بیمار

 • تقویت مهره ها

 • کاهش دفرمگی ستون فقرات

 • جوش دادن شکستگی ها

 

شیمی درمانی سرطان نخاع

شیمی درمانی برای سرطان نخاع

بسیاری از بیماران سرطان نخاع به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود، شیمی درمانی می شوند. در شیمی درمانی از داروهایی برای نابود کردن یاخته های سرطان نخاع استفاده می شود که این کار با جلوگیری از رشد و تکثیر این یاخته ها می باشد.

برخی پزشکان، سرطان نخاع اولیه و نیز سرطان منتقل شده را به وسیله شیوه ای تهاجمی و بدیع درمان می کنند و این کار با انتخاب داروهای شیمی درمانی سرطان نخاع و رساندن داروها براساس نیازهای فردی بیمار می باشد.

می توان داروهای شیمی درمانی را از راه دهان و به شکل قرص به بیمار داد و یا درون شاهرگ او تزریق کرد. در مورد بیشتر تومورهای نخاعی، داروها را می توان مستقیما به مایع نخاعی تزریق کرد. می توان شیمی درمانی را به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر معالجات سرطان نخاع از قبیل جراحی و یا پرتو درمانی دریافت کرد.

عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان نخاع

شیمی درمانی، یاخته های سرطانی را که بسرعت تقسیم می شوند هدف می گیرد. با اینحال برخی از یاخته های سالم بدن نیز بسرعت تقسیم می شوند، مانند یاخته های پیاز مو، دهان، معده و مغز استخوان. هنگامی که داروها به این یاخته های سالم آسیب می زنند، ممکنست عوارض جانبی شیمی درمانی بشرح زیر رخ دهد :

 • ریزش مو

 • تهوع

 • استفراغ

 • اسهال

 • افزایش خطر عفونت (ناشی از کم شدن گلبول های سفید خون)

 • کوفتگی (ناشی از کم شدن گلبول های قرمز خون)

 • خون مردگی و خون ریزی آسان (ناشی از کم شدن پلاکت های خون)

ممکنست پزشک، پیش از شیمی درمانی و درخلال آن داروهای خاصی را تجویز کند تا با تهوع مبارزه کند و یا از عفونت جلوگیری کند. همچنین آزمایش های متداول خونی انجام می شود تا تعداد گلبول های خون زیرنظر گرفته شود. ممکنست پزشک استروئیدهایی را برای بهبود عملکرد عصبی و افزایش اشتها تجویز کند.

همچنین معالجاتی مانند تغذیه درمانی، طب naturopathic، مدیریت درد و توانبخشی همگی می توانند به کاهش عوارض جانبی مرتبط با شیمی درمانی کمک کنند و بیمار را تقویت کنند که بتواند تا حد ممکن راحتی بیشتری درخلال معالجات داشته باشد.

 

برش مولکولی تومور سرطان نخاع

با برش مولکولی تومور می توان فهمید که کدام یک از داروهای شیمی درمانی می توانند بهترین اثر را داشته باشند و این پیش از استفاده از این داروها برای درمان بیمار می باشد.

درخلال بیوپسی، نمونه ای از مایع نخاعی برداشته می شود. سپس این نمونه از بابت تعدادی از نشانگرهای DNA مربوط به بافت بررسی می شود. با این کار می توان فهمید که کدام یک از داروهای شیمی درمانی می توانند بهترین اثر را داشته باشند و کدام یک احتمالا بی اثر می باشند.

برخی از مزایای بالقوه برش مولکولی تومور برای سرطان نخاع اینها هستند :

 • آزمودن داروها در بیرون از بدن که بدین گونه می توان از مسمویت ناخواسته بیمار جلوگیری کرد.

 • شناسایی داروهایی که موثرتر هستند، با این کار می توان تومورهای مغزی را هرچه بیشتر و از همان نخست مورد هجوم قرار داد.

برش مولکولی تومور می تواند در صورت شکست معالجات استاندارد، گزینه ای نوید بخش برای بیماران دارای سرطان نخاع باشد.

 

پرتو درمانی سرطان نخاع

در پرتو درمانی از انرژی تابشی برای از بین بردن یاخته های سرطانی و نیز کاهش درد و سایر مشکلات ایجاد شده توسط تومور استفاده می شود.

بسیاری از بیماران، پرتو درمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی خاص خود دریافت می کنند. در این نوع از درمان، از پرتوهای با انرژی بالا برای نابود کردن یاخته های تومور و رفع مشکلاتی از قبیل درد ایجاد شده توسط تومور نخاعی استفاده می شود.

با هدف گیری دقیق توسط پرتو درمانی می توان ضمن جلوگیری از تابش پرتوها به بافت سالم، از دوزهای بالاتر و با دقت بیشتری برای از بین بردن تومور نخاعی استفاده کرد.

معمولا از پرتو درمانی پس از جراحی استفاده می شود تا بتوان هرگونه یاخته های برجای مانده تومور را از بین برد. همچنین پرتو درمانی گزینه ای برای تومورهای غیر قابل جراحی می باشد و نیز برای تومورهایی که از سایر بخش های بدن به نخاع سرایت کرده اند.

انواع پرتو درمانی برای سرطان نخاع

پرتو درمانی بیمار دارای سرطان نخاع براساس چندین عامل استوار است که شامل نوع و سایز تومور نخاعی و گستردگی سرطان می باشد.

تابش بیرونی پرتوها (EBRT) که در طی آن پرتوها از دستگاهی در بیرون بدن تابیده می شود، معمولا برای سرطان نخاع عمومیت دارد. منطقه ای که پرتو درمانی می شود، شامل تومور و محل پیرامون آن است. برای آن دسته از سرطان های نخاع که از جاهای دیگر بدان به مغز سرایت کرده است، گاهی پرتودهی به کل نخاع انجام می شود.

براساس برنامه درمانی بیمار و درجه تومور، می توان گزینه های پرتو درمانی زیر را بکار برد :

 • پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT)

 • Stereotactic Radiosurgery (SRS)

 • پرتو درمانی با کمک تصویربرداری (IORT)

توجه بر عوارض جانبی پرتو درمانی سرطان نخاع

براساس میزان تابش، محل تومور و دیگر عوامل، ممکنست پرتو درمانی برای سرطان مغز سبب عوارض جانبی خاصی شود. کوفتگی، ریزش مو، سوزش پوست و آسیب های عصبی، عوارض جانبی متداول مربوط به سرطان نخاع هستند.

برای کم کردن عوارض جانبی تابش و کمک به تقویت بدن بیمار، محلول هایی کارآ براساس نیازهای بیمار فراهم می شوند. مثلا استروئیدهایی برای کاهش تورم داده می شود و یا رقیق کننده خون تجویز می شود تا لخته های خون را حل کند و از حرکت این لخته ها به سمت شش ها جلوگیری کند.

همچنین بیمار معالجات پشتیبانی خواهد داشت از قبیل تغذیه درمانی، طب naturopathic، مدیریت درد، توانبخشی و طب ذهنی- جسمی. این معالجات به بیمار کمک می کنند تا قوی بماند و بتواند معالجات را با آرامش ادامه دهد.

 

چاقوی سایبری؛ سیستم رادیو- جراحی سرطان نخاع

رادیو- جراحی رباتیک برای سرطان نخاع

چاقوی سایبری با سیستم رادیو- جراحی رباتیک، پزشکان را قادر می سازد که بجای عمل باز، با هدایت دقیق پرتوها، تومورهای نخاع را هدف بگیرند.

چاقوی سایبری یک گزینه با کم ترین تهاجم برای بیمارانی است که نمی توانند یا نمی خواهند جراحی داشته باشند.

چاقوی جراحی چگونه سرطان نخاع را درمان می کند؟

شاید لازم باشد که پیش از انجام عمل، لباس ویژه ای را به بیمار بپوشانند تا او بتواند درخلال تصویربرداری و حین عمل راحت باشد. اگر تومور در منطقه بالای نخاع باشد، ماسکی با توری نرم به بیمار می پوشانند.

نخسب بوسیله سی تی اسکن، سایز واقعی، شکل و موقعیت واقعی تومور نخاع را مشخص می کنند. ممکنست یک MRI یا تصویربرداری دیگر نیز برای دیدن کامل تومور مورد نیاز باشد.

سپس داده های بدست آمده از تصویربرداری به صورت دیجیتالی به نرم افزار برنامه ریزی سیستم چاقوی سایبری منتقل می شود بنابراین می توان با دقت درمان را برنامه ریزی کرد تا دوز مطلوب تابش را به محل دقیق تومور رسانید و نیز ساختارهای اصلی نخاع را شناسایی کرد تا از رسیدن پرتوها به آن جلوگیری شود

هنگامی که برنامه ریزی درمان کامل شود، بیمار بر روی یک میز با کوسن قرار می گیرد. سپس ربات با کنترل کامپیوتری به آهستگی دور بیمار حرکت می کند و تابش را مستقیما به تومور نخاع برساند.

براساس موقعیت تومور و سایر عوامل، درمان با چاقوی سایبری معمولا پس از یک دوره زمانی پنج روزه کامل می شود.

مزایای چاقوی سایبری برای سرطان نخاع

تومورهای نخاع، چالشی را در درمان ایجاد می کنند چون ممکنست با نفس کشیدن بیمار حرکت کنند. چون پرتو درمانی استاندارد نمی تواند این حرکت را کنترل کند، بنابراین ممکنست بافت سالم آسیب ببیند.

نرم افزار پیشرفته چاقوی سایبری و سیستم ردیابی تنفسی آن، امکان تائید موقعیت تومور و ردگیری مداوم حرکت تومور را بصورت همزمان فراهم می سازد بنابراین می توان پرتو درمانی را انجام داد بدون آنکه به بافت حساس طناب نخاعی و دیگر ساختارهای اصلی آسیبی برسد.

همچنین برخلاف پرتو درمانی استاندارد که طی آن دوزهای پایینی از پرتوها در طول هفته ها و ماه ها بکار می رود، چاقوی سایبری می تواند تومور را در طی یک تا پنج روز با دقت بالا و میزان زیاد تابش مداوا کند.

مزایای بالقوه سیستم VSI چاقوی سایبری برای بیماران سرطان نخاع اینها هستند :

 • نرم افزار پیشرفته برنامه ریزی معالجه

 • آسیب کم تر به ساختارهای اصلی مجاور

 • آسایش بیشتر درخلال معالجه

 • تنفس طبیعی بیمار درخلال معالجه

 • صرف زمان کم تر برای درمان

 • دوره بهبود کوتاه تر

 

پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) برای سرطان نخاع

براساس نوع و درجه تومور و سایر عوامل، برخی از بیمارانی که دچار سرطان نخاع هستند، با پرتو درمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) مداوا می شوند. IMRT نوعی از پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) است. IMRT امکان ارائه دوزهای بالاتر پرتوها را به تومورها فراهم می سازد و این درحالی است که طی آن عوارض جانبی به حداقل می رسد.

با IMRT، نخست از فناوری تصویربرداری برای تعیین محل تومورها در نخاع استفاده می شود. سپس از یک دستگاه ویژه پرتو ایکس بنام شتاب دهنده خطی استفاده می شود که پیرامون بدن بیمار حرکت می کند تا پرتوهایی با ضخامت مداد را به سمت تومور نخاع هدایت کند، این کار در زاویه های گوناگون و با شدت های گوناگون پرتودهی انجام می شود.

این دستگاه با فناوری ویژه خود، آسیب به استخوان و بافت سالم را کاهش می دهد و عوارض جانبی را به حداقل می رساند. در نتیجه، پرتو درمانی با شدت تعدیل شده به ویژه هنگامی سودمندی بیشتری دارد که تومورهای تحت درمان نزدیک به ساختارهای اصلی باشند.

مزایای IMRT

 • یک نرم افزار نیرومند و پیشرفته بکار می رود تا دوز دقیقی از پرتوها را براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست دهد.

 • به پزشکان امکان استفاده از دوزهای بالاتری از پرتوها را از هر زاویه ای می دهد و تابش را مطابق با تومور مغزی شکل می دهد.

 • در خلال کار، شدت پرتوهای تابش را با دقتی لیزری تنظیم می کند. پرتو درمانی با شدت تعدیل شده سبب می شود که بافت سالم نخاع از پرتوها به دور بماند و عوارض جانبی کم شود.

 

پرتو- جراحی Stereotactic (SRS) برای سرطان نخاع

پرتو- جراحی Stereotactic که پرتو درمانی Stereotactic (SRS) نیز نامیده می شود، یک نوع درمان پیشرفته بشمار می آید. این روش یک روش پرتو درمانی بدون جراحی اسطت که دوزهای بالایی از پرتوها را با دقت بالا به تومور می رساند.

با بهره گیری از تکنیک تصویربرداری، نخست از موقعیت تومور نخاع نقشه برداری می شود. سپس با استفاده از تجهیزات پیشرفته کامپیوتری، پرتوهای چندگانه ای پیرامون تومور فرستاده می شود تا یاخته های سرطانی را از بین ببرند.

با این فناوری می توان پرتوها را به محدوده تومور متمرکز کرد و بافت سالم مجاور را که به ویژه در نخاع اهمیت ویژه ای دارند، حفظ کرد.

معمولا SRS برای مداوای تومورهای کوچکی که محدود به طناب نخاعی می باشند، بکار می رود. چندین حالت وجود دارد که می توان از SRS برای درمان تومورهای نخاعی منتقل شده (به عنوان جایگزینی برای پرتو دهی به کل مغز یا جراحی) استفاده کرد و این به ویژه برای تومورهایی است که فقط در یک محل قرار ندارند.

مزایای SRS برای سرطان نخاع

 • SRS با دقت بر روی تومور مغزی از زاویه های گوناگون بر روی تومور نخاعی تمرکز می کند و دوز بالایی از تابش را به تومور می رساند درحالی که آسیب به بافت سالم مجاور کاهش می یابد.

 • SRS شدت پرتوهای تابشی را تنظیم می کند و استخوان یا بافت پیرامونی نخاع را از آسیب پرتوها به دور نگه می دارد.

 • با بهره گیری از SRS می توان بدون برخورد با خطرات جراحی، به تومور دست یافت. برشی ایجاد نمی شود، ناراحتی کمی برای بیمار ایجاد می شود و دوره نقاهت کاهش می یابد.

 • SRS بعلت دقتی که دارد، می تواند گزینه ای باشد برای کسانی که قبلا پرتو درمانی داشته اند چون با این روش از رسیدن پرتوها به مناطق دیگر بدن جلوگیری می شود.

 

پرتو درمانی با عملکرد داخلی (IORT) برای سرطان نخاع

در برخی از مراکز درمانی پیشرفته، روش درمانی پرتو درمانی intraoperative (IORT) در مرحله پژوهشی است. با IORT می توان درخلال جراحی برای برداشتن تومور، یک دوز تکی و نیرومند را مستقیما به بستر تومور تاباند. این کار سبب می شود که میزان تابش قابل ارائه را بتوان تا حد زیادی افرایش داد درحالی که استخوان و بافت سالم پیرامونی در نخاع از تابش پرتوها به دور می ماند.

برای انجام این کار بایستی بیمار واجد شرایط برای جراحی باشد.

مزایای IORT

IORT یک گزینه درمانی است که مزایای بالقوه زیر را داراست:

 • امکان این فراهم می شود که دوزهای بالایی از پرتوها به لبه های تومور برسد در حالی که مناطق سالم نخاع از پرتوها به دور می مانند.

 • در روش IORT ، ساختارهای سالم از تابش پرتوها به دور می مانند.

 • این روش به نابود کردن یاخته های باقیمانده تومور پس از جراحی سرطان نخاع کمک می کند.

 • روش IORT به بیماران کمک می کند که بجای چندین هفته پرتو درمانی، در یک جلسه درمان مداوا شوند و بیماران بتوانند هرچه زودتر به خانه هایشان بازگردند. این مداوا فقط حدود پنج دقیقه طول می کشد.

 

ایمنی درمانی برای سرطان نخاع

می توان از چندین نوع ایمنی درمانی برای از بین بردن تومورهای نخاعی بهره گرفت.

ایمنی درمانی ها (که آن را معالجات بیولوژیکی هم می نامند) و نیز معالجات هدفمند سرطان نخاع این اهداف را پی می گیرند: (1) تحریک سیستم ایمنی بدن برای واکنش در برابر تومور نخاعی؛ (2) هدف گیری مسیرهای ویژه و یا یاخته های تومور نخاعی درگیر در رشد تومور.

یک نوع درمان هدفمند برای درمان تومور نخاعی، Avastin (bevacizumab) است که از طریق ورید داده می شود. یک پادتن monoclonal، این پادتن برای توقف شکل گیری رگ های خونی جدیدی که تومور برای رشد بدان نیاز دارد، کار می کند.

یک ایمنی درمانی متداول برای سرطان نخاع، دارویی است که Gleevac نام دارد. این دارو به تولید مواد بیشتری کمک می کند که اصلاحگر واکنش بیولوژیکی نام دارد و برای مبارزه با بیماری یاری دهنده است.

داروی دیگر Everolimus (Afinitor®) است که به شکل قرص داده می شود. این دارو برای جلوگیری از یک پروتیئن یاخته ای عمل می کند که بنام mTOR شناخته می شود. این پروتئین رشد و تقسیم یاخته ها را افزایش می دهد.

احتمال دارد که ایمنی درمانی یا درمان هدفمند را با دیگر معالجات مربوط به سرطان نخاع مانند شیمی درمانی ترکیب کنند. این درمان برای بیمارانی بکار می رود که تومور نخاعی آنها پس از معالجات پیشین سرطان نخاع ، عودت کرده است.

مدیریت عوارض جانبی ایمنی درمان سرطان نخاع

ایمنی درمان یا درمان هدفمند می تواند سبب عوارض جانبی شود، از قبیل کم شدن گلبول های خون، خستگی بدنی، زخم های دهانی، تهوع، اسهال، فشار خون بالا و جمع شدن مایع (به ویژه در ساق پاها).

درخلال معالجات سرطان نخاع، تیم درمان، معالجات حمایتی مانند تغذیه درمانی، طب naturopathic، طب ذهنی- جسمی و توانبخشی را فراهم می سازد تا بدن بیمار تقویت شود، عوارض جانبی کم شود و راحتی بیشتری برای بیمار فراهم شود.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان نخاع

طب ذهنی- جسمی برای سرطان نخاع

بسیاری از بیماران دچار سرطان نخاع، به صورت احساسی با بیماری و چالش های مربوط به معالجات آن دست به گریبان هستند. تاثیرات مستقیم تومور بر روی مغز می تواند سبب اختلالات عصبی و تغییرات ظاهری (مثلا قوز در پشت) شود که بسیار ناراحت کننده هستند.

تیم طب ذهنی- جسمی می تواند به بیمار و نزدیکان او کمک کند تا درخلال معالجات، از پس استرس های احساسی و روحی خود برآیند.

گروه های مشاوره و پشتیبانی برای سرطان نخاع

بیمار می توانید در ملاقات هایی که با تیم درمانی خود دارد، جلسات مشاوره با معالج ذهنی- بدنی نیز داشته باشد. او بیمار را تشویق می کند که احساسات خودش را در باره هر چیزی که در ذهن دارد، بیان کنید. بسیاری از بیمارانی که دچار سرطان نخاع هستند، احساس دلواپسی، افسردگی و یا مشکل در تمرکز می کنند. احتمالا نزدیکان بیمار نیز نگرانی های خود را دارند. نگرانی هایی از قبیل کار و فشارهای مالی نیز وجود دارند.

درخلال معالجات، درمان های طب ذهی- جسمی زیر برای بیماران و نزدیکان او دردسترس می باشد:

 • مشاوره های فردی برای بیماران و نزدیکان او

 • مشاوره های زوجی

 • مشاوره های خانوادگی

 • مشاوره دادن به کودکان و نوجوانان

 • مدیریت استرس

 • خنده درمانی

 • مدیتیشن

 • Heart Math (در مورد نگرانی)

 • Auriculotherapy

 • کلاس های روانشناسی برای توجه بر روی موضوعات ویژه

 

طب Naturopathic برای سرطان نخاع

طب Naturopathic برای سرطان نخاع

چون تومورهای متنوعی می توانند در طناب نخاعی تشکیل شوند و از سوی دیگر معالجات گوناگونی برای درمان آن بکار می رود، بیمارانی که سرطان نخاع دارند، دچار مشکلات متعددی می شوند. طب naturopathic می تواند این مشکلات را کم کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و از مداوا شدن بیمار درخلال معالجات سرطان پشتیبانی کند.

تهیه برنامه Naturopathic

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، یک مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی است. او تاریخچه پزشکی بیمار و تست های تشخیصی بیمار شامل تصویربرداری و بیوپسی را بررسی می کند. برنامه ای تهیه خواهد شد که از معالجات سرطان نخاع بیمار پشتیبانی می کند. این برنامه می تواند شامل هر یک از موارد طب naturopathic بشرح زیر باشد:

 • مکمل های غذایی (مثلا ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آمینو اسیدها)

 • طب داروهای گیاهی

 • طب دارویی

 • آب درمانی

 • سم زدایی

 • مداوا توسط ماساژ با روغن های ویژه

پشتیبانی از معالجات سرطان نخاع

برنامه naturopathic بیمار براساس تشخیص هایی که در مورد او انجام شده و نیز برنامه درمانی ویژه او می باشد. مثلا اگر بیمار تحت جراحی قرار گیرد، درمانگر naturopath می تواند پشتیبانی پیش و پس از جراحی را با استفاده از مکمل های غذایی انجام دهد تا توانایی تضعیف شده بهبود بیمار را دوباره به او برگرداند و احتمال ایجاد مشکلات را کاهش دهد.

اگر بیمار پرتو درمانی بگیرد، ممکنست که درمانگر naturopath ، گیاهان دارویی و نیز مکمل های غذایی را توصیه کند تا بتواند عوارض جانبی را کاهش دهد.

اگر بیمار شیمی درمانی بگیرد، ممکنست که درمانگر naturopath معالجاتی را برای جلوگیری یا کاهش عوارض جانبی مرتبط با شیمی درمانی توصیه کند. می توان درخلال درمان، مکمل هایی تجویز کرد که منافع ضد سرطانی آشکاری را دارد.

پشتیبانی مداوم

درخلال معالجات، درمانگر naturopath با تیم درمان همکاری می کند تا مکمل های غذایی داده شده به بیمار را زیرنظر بگیرد و از ایمنی رابطه بین دارو و گیاه دارویی و نیز دارو و تغذیه بیمار مطمئن شود، مواردی از قبیل اسید lipoic یا Nacetylcysteine که برای سرطان نخاع کاربرد دارد.

پس از درمان، ممکنست که درمانگر naturopath گیاهان دارویی را توصیه کند تا از عودت سرطان جلوگیری کند و هرگونه عوارض جانبی باقیمانده را مدیریت کند.

تغذیه درمانی برای سرطان نخاع

برخی از بیمارانی که دچار سرطان نخاع هستند، مشکلاتی از قبیل تهوع، اسهال، یبوست و کوفتگی دارند که اینها می تواند غذا خوردن بیمار را با سختی همراه کند. سوء تغذیه می تواند با توقف و یا تاخیر در درمان، بیمار را با مشکل مواجه کند.

تغذیه درمانی به بیمار کمک می کند تا قوی تر بماند و معالجات مربوط به سرطان نخاع را بهتر تحمل کند.

برنامه تغذیه ویژه بیمار

وضعیت غذایی بیمار براساس عواملی مانند تغییرات در وزن، غذایی که می خورد و مشکلات غذایی می باشد. بر مبنای این ارزیابی، متخصص تغذیه و دیگر اعضاء تیم درمان، یک برنامه غذایی ویژه بیمار فراهم خواهند ساخت.

این برنامه شامل اقداماتی خواهد بود که بافت بدن بیمار را ترمیم می کند، خطر عفونت را کاهش می دهد، از سوء تغذیه جلوگیری می کند و انرژی و قدرت بدنی را افزایش می دهد.

مدیریت عوارض جانبی

ممکنست که متخصص تغذیه درخلال معالجات، از اقدامات زیر برای مبارزه با عوارض جانبی بهره بگیرد :

 • تهوع: برای مبارزه با تهوع می توان توصیه کرد که چربی کم تری مصرف شود، بیشتر غذاهای سرد خورده شود چون رایحه قوی ندارند، فرآورده های زنجبیل، قرص نعناع و خوراک های دریایی مصرف شود .

 • اسهال: متخصص تغذیه می تواند برنامه ای شامل موز، برنج سفید و نان تست توصیه کند تا سوزش معده را کم کند و نیز مکمل های فیبردار محلول در آب (مثلا پکتین) تا مدفوع سفت تر شود.

 • یبوست: می توان به بیمار توصیه کرد تا فیبر بیشتری را در غذاهای خود مصرف کند و نیز نوشیدنی های گرم بیشتری استفاده کند تا سیستم گوارش او آب بیشتری داشته باشد و یبوست وی برطرف شود

 • کوفتگی- مصرف میان وعده های کوچک بجای غذاهای اصلی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند و قند ورودی به بدن بیمار را افزایش دهد تا بیمار انرژی بیشتری داشته باشد. همچنین می توان مکمل های معین دارای آهن و اسید فولیک تجویز کرد تا گلبول های قرمز خون را افزایش داد.

 

توانبخشی مربوط به سرطان نخاع

سرطان نخاع و درمان آن می تواند سبب مشکلات شناختی و نیز مشکلات جسمی شود. براساس این که چه بخشی از سیستم عصبی درگیر باشد، ممکنست بیمار مشکلات زیر را داشته باشته باشد :

 • ضعف یا کرختی

 • مشکلات تعادل و هماهنگی

 • تغییرات در وضعیت قرار گرفتن بدن (مانند گوژ پشتی)

 • تغییرات در عملکرد جسمانی

 • بیماری عصبی نوروپاتی

این تغییرات می تواند سبب برآشفته شدن و ناامیدی بیمار شود. حفظ توانایی حرکت درخلال درمان مهم است بدون اینکه مشکلاتی مانند ذات الریه، عفونت های دیگر و حتی فلج گریبانگر بیمار باشد.

درخلال معالجات سرطان نخاع، تیمی از فیزیوتراپیست ها و پرسنل گفتاردرمانی با بیمار کار می کنند تا راحتی او را در خلال معالجات فراهم سازند.

معالجات توانبخشی

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمان سرطان وارد می شود، تیم توانبخشی، ارزیابی اولیه ای انجام می دهد تا سطح سازگاری جسمی او در حال حاضر و نیز توانایی انجام فعالیت های روزانه اش را بسنجد. سپس درمانگر توانبخشی ویژه بیمار با او کار خواهد کرد تا برنامه ای متناسب با نیازهای بیمار طراحی کند که این برنامه می تواند هرچیزی را شامل شود، از پیاده روی روزانه تا استفاده از حمام و یا برخاستن از بستر.

برخی از معالجاتی که درخلال برنامه توانبخشی سرطان نخاع ارائه می شوند، اینها هستند :

 • فیزیوتراپی- شامل تمرینات قلبی- عروقی، تمرینات انعطاف و قدرت بدنی که می تواند استقامت، هماهنگی و تعادل و نیز بازگرداندن توان حرکتی بیمار را بهبود بخشد.

 • بازسازی بدنی- از یک پالس الکتریکی برای بخش های آسیب دیده کمک گرفته می شود تا بیماری عصبی توروپاتی را تسکین دهند و نیز حس لامسه و همچنین هشیاری بیمار را افزایش دهند.

 • ماساژ درمانی- درمانگرهای ماساژور می توانند فشار بر روی ماهیچه ها را کم کنند و احساس ریلکس بودن بیمار را به او بازگردانند.

 • زمان سنجی- یک سری صداهای تولید شده توسط کامپیوتر برای اندازه گیری ضربان ریتمیک و پاسخ به آن می تواند به افزایش میزان تمرکز بیمار کمک کند و تعادل او را بهبود بخشد.

 • آسیب شناسی گفتاری- می تواند گفتار، قدرت شناخت و مشکل در بلع غذا را بهبود بخشد که این ها همگی می توانند توانایی خوردن و آشامیدن بیمار را محدود کنند.

پس از پایان معالجات، تیم توانبخشی در باره بازگرداندن توانایی های جسمی و روحی به بیمار آموزش خواهد داد و او را آماده خواهد ساخت تا بتواند فرآیند توانبخشی را در خانه خود نیز ادامه دهد.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان نخاع

مدیریت درد برای سرطان نخاع

دردی که ساکت نمی شود، می تواند بر هر چیزی از زندگی بیمار تاثیر منفی بگذارد از قبیل اشتها، میزان انرژی و خواب بیمار و نیز توانایی تحمل معالجات.

تیم مدیریت درد به کنترل درد کمک می کند تا بیمار بتواند از انرژی خود فقط برای مبارزه با بیماری بهره بگیرد.

طرح مدیریت درد ویژه بیمار

درد مربوط به سرطان نخاع معمولا به سایز و به موقعیت تومور بستگی دارد. چون ممکنست تومورهای گوناگونی در طناب نخاعی شکل بگیرند، بنابراین درد هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.

مسئول مدیریت درد، درد بیمار را بررسی می کند. همچنین از اطلاعات بدست آمده از تست های تشخیص استفاده می کند، تست هایی که شامل معاینه های بدنی و تست های تصویربرداری برای بررسی وضعیت درد می باشد. سپس یک طرح مدیریت درد سرطان نخاع ویژه آن بیمار تهیه می شود که شامل آن دسته از روش های کنترل درد است که بهترین تناسب را با وضعیت بیمار دارد.

روش های کنترل درد برای سرطان نخاع

روش های زیادی برای کنترل درد و کمک به بهبود بیمار وجود دارد که اینها هستند:

رهایی از درد با کمک دارو

 • از راه دهان (داروهای ضد التهاب، داروهای مخدر)

 • وریدی

 • با تزریق (مثلا استروئیدها)

 • با شستشوی دهان

 • با شیاف

 • با قطعات ویژه ای که داروها را آرام آرام آزاد می کنند (مانند fentanyl، lidocaine)

 • با پمپ ویژه درد که توسط خود بیمار کنترل می شود

رهایی از درد بدون دارو

 • مسدود کردن عصب

بعلت ماهیت پیچیده درد مرتبط با سرطان، معمولا در مدیریت موفق درد از ترکیبی از روش های گوناگون استفاده می شود.

گنجاندن مدیریت درد در تیم درمانی

برنامه مدیریت درد سرطان نخاع می تواند شامل یک یا چند مورد از درمان های پشتیبان زیر باشد :

 • مسئول Naturopathic- از معالجات طبیعی ازجمله اسیدهای آمینه، روغن ماهی، داروهای گیاهی و ویتامین بهره می گیرد تا آسیب های عصبی را برطرف کند و درد عصبی نوروپاتیک را کاهش دهد.

 • طب سوزنی- از سوزن های ظریفی برای مناطق ویژه ای از بدن استفاده می شود تا بتوان جریان انرژی را برانگیخت و درد را کاهش داد.

 • تیم توانبخشی - از فیزیوتراپی و ماساژ برای افزایش قدرت، بهبود حرکت و کاهش درد استفاده می شود.

 • تیم طب ذهنی- جسمی- از تکنیک های مشاوره و ریلکسیشن برای تخفیف مشکلات سهیم در درد استفاده می شود، مشکلاتی از قبیل افسردگی و تشویش....

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد