کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان کیسه صفرا

روشهای جراحی سرطان کیسه صفر

خیلی از مواقع، جراحی به عنوان بخشی از درمان سرطان کیسه صفرا است. اگر سرطان محدود به کیسه صفرا باشد، از جراحی برای برداشتن کامل تومور استفاده می شود و در حالت گسترش سرطان، جراحی برای کاهش درد ناشی از سرطان بکار می رود.

روش های جراحی سرطان کیسه صفرا

Laparoscopy تعیین مرحله

Laparoscopy تعیین مرحله اغلب پیش از جراحی انجام می شود تا برای جراح امکان بررسی دقیق تر سرطان و ساختارهای پیرامون آن را فراهم سازد. برای انجام این کار، لوله بلندی را به همراه دوربینی که بر آن نصب شده است، از راه یک شکاف کوچک به شکم وارد می کنند. تصاویر تهیه شده با این دوربین برای جراح ارسال می شود تا ببیند که سرطان دقیقا در کجا قرار دارد و تا چه میزان گسترش یافته است.

Cholecystectomy

این روش یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. یک Cholecystectomy ساده که طی آن فقط کیسه صفرا برداشته می شود و بیشتر برای موارد غیرسرطانی استفاده می شود از قبیل مواردی که بعلت وجود سنگ کیسه صفرا، لازمست که کیسه صفرا برداشته شود. اما هنگامی که احتمال سرطان وجود دارد، اغلب از یک روش وسیع تر و یا ریشه ای تر استفاده می شود. در یک Cholecystectomy گسترده، جراح کیسه صفرا را به همراه بخشی از کبد را که بدان نزدیک است و نیز غدد لنفاوی محل را برمی دارد. ممکنست که بخش هایی از دیگر اندام های مجاور را نیز که احتمال گسترش سرطان به آنها می رود، برداشته شوند. این روش گسترده تر می تواند خطر برگشت سرطان پس از جراحی سرطان کیسه صفرا را کم کند.

 

پرتو درمانی سرطان کیسه صفرا

یکی از روش های درمان سرطان کیسه صفرا، پرتو درمانی است. از پرتو درمانی پس از جراحی و به عنوان یک مداوای کمکی بهره می گیرند تا هرگونه یاخته های سرطانی باقیمانده را از بین ببرند.

همچنین از پرتو درمانی می توان برای مداوای سرطان های پیشرفته کیسه صفرا که جراحی برای درمان آنها کارآیی کافی را ندارد، استفاده کرد و یا برای کوچک کردن تومورها و در صورت گسترش سرطان، از بین بردن برخی از مشکلات ایجاد شده توسط آن. براساس نیازمندی های بیمار، می توان پرتو درمانی را با شیمی درمانی نیز ترکیب کرد تا یاخته های سرطانی را نسبت به پرتوها حساس تر کرد. این نوع پرتو درمانی، chemoradiation نامیده می شود.

در مراکز درمان سرطان از فناوری های پرتو درمانی برای مداوای یاخته های سرطانی و به حداقل رساندن آسیب به بافت های سالم استفاده می کنند.

 

پرتو درمانی با تابش بیرونی (EBRT) برای سرطان کیسه صفرا

نوع مقدماتی پرتو درمانی که در برخی از مراکز درمانی برای سرطان کیسه صفرا استفاده می شود، EBRT است.

EBRT پرتوهایی با انرژی بالا به تومورها می رساند که این کار با استفاده از یک نوع دستگاه پرتو ایکس است که شتاب دهنده خطی نامیده می شود. این دستگاه امکان آن را می دهد تا پرتوها را بتوان از هر زاویه ای و با هر شکلی به تومور کیسه صفرا تاباند.

درمان سرپایی

یکی از مزایای پرتو درمانی با تابش بیرونی آنست که می توان آن را بصورت سرپایی و بدون بستری شدن انجام داد. هر پرتو درمانی با این روش را می توان فقط در چند دقیقه انجام داد و لازمست که این کار پنج روز در هفته انجام شود و تا شش یا هشت هفته ادامه یابد.

همچنین پرتو درمانی، ریسک های متداول جراحی را ندارد، ریسک هایی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا حمله قلبی و یا لخته شدن خون.

چندین روش جدید EBRT برای سرطان کیسه صفرا وجود دارد :

 • پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT)

 • TomoTherapy® HI-ART

 

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده برای سرطان کیسه صفرا (IMRT)

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته است. از این روش برای درمان موارد سرطان کیسه صفرا در حالتی که دور از دسترس باشد، استفاده می شود و دقت بالاتری نیز نسبت به پرتو درمانی سنتی دارد. درنتیجه می توان از دوزهای بالاتر تابش بدون آسیب رسیدن به بافت سالم پیرامونی استفاده کرد.

IMRT با سرطان کیسه صفرا مرسوم، چندین تفاوت دارد. در IMRT این ویژگی ها وجود دارد :

 • از نرم افزار نیرومند و پیشرفته ای استفاده می کند تا برنامه درمانی دقیق تری انجام شود و دوز دقیقی از تابش براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست آید.

 • دوز تابش با شکل سه بعدی واقعی که از تومور بدست می دهد و شامل شکل های مقعر و پیچیده ای می باشد.

 • تنظیم شدت پرتوهای تابشی درخلال درمان با دقت لیزری.

 

TomoTherapy برای سرطان کیسه صفرا

TomoTherapy قدرت پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) را با دقت سی تی اسکن و دیگر فناوری های پرتو درمانی با هم ترکیب می کند. این روش را می توان برای درمان سرطان کیسه صفرا تجویز کرد به ویژه اگر بیمار از ماکزیمم دوز تابش استفاده کرده باشد و یا تومور دور از دسترس باشد.

با بهره گیری از TomoTherapy برای سرطان کیسه صفرا، تیم درمانی می تواند موارد زیر را انجام دهد :

 • ضربه زدن به تومورهای دور از دسترس با بهره گیری از پرتوهای تابشی نیرومند و دقیق

 • بهره گیری از سی تی اسکن داخلی برای بهبود هدف گیری تومور با تائید شکل و موقعیت تومور پیش از آغاز مداوا

 • کم کردن از تابش به بافت سالم پیرامونی که این کار با تائید شکل و موقعیت تومور چند ثانیه پیش از آغاز درمان انجام می شود.

معالجات مرسوم، تابش به تومور را فقط از چند جهت طرح ریزی می کند اما با TomoTherapy می توان دوزهای دقیق و نیرومندی از پرتو درمانی را در 360 درجه کامل ارائه داد.

یک اسکنر سی تی اسکن on board به تیم درمان کمک می کند که تعیین کند آیا از زمان آخرین درمان، تومور جابجا شده و یا شکل آن تغییر کرده است یا نه. این اطلاعات به متخصص پرتو درمانی این امکان را می دهد که برنامه درمانی را طوری طرح ریزی کند که از آسیب به بافت های سالم پیرامون منطقه کیسه صفرا جلوگیری کند.

TomoTherapy می تواند دریچه جدیدی را بر روی بیمارانی بگشاید که قبلا تولرانس ماکزیممی از دوز پرتو درمانی را دریافت کرده اند و یا تومورهایی دور از دسترسی در بخش های حساس بدن خود دارند.

 

شیمی درمانی سرطان کیسه صفرا

شیمی درمانی برای سرطان کیسه صفرا

شیمی درمانی، بهره گیری از داروها برای نابود کردن یاخته های سرطانی در سرتاسر بدن است. این داروها معمولا تقسیم شدن یاخته ها را هدف می گیرند. می توان داروها را به صورت وریدی با تزریق و یا از راه دهان به بیماران داد. داروهای پرتو درمانی از راه جریان خون در بدن به گردش درمی آیند تا به یاخته های سرطانی در همه بدن یورش ببرند. به همین دلیل، شیمی درمانی به عنوان یک مداوای سیستماتیک بشمار می آید. معمولا شیمی درمانی به صورت دوره ای انجام می شود تا به بدن فرصت کافی داده شود تا بتواند بین معالجات، خودش را ترمیم کند.

در مراکز درمان سرطان، ممکنست که شیمی درمانی را در ترکیب با پرتو درمانی نیز بکار ببرند. همچنین از شیمی درمانی پس از جراحی و برای کاهش خطر بازگشت سرطان نیز استفاده می شود و نیز از آن برای درمان سرطان های پیشرفته ای که قابل درمان با جراحی نیستند نیز استفاده می شود.

از چندین نوع داروهای شیمی درمانی گوناگون برای مداوای سرطان کیسه صفرا استفاده می شود. اگر قرار به انجام شیمی درمانی باشد، اعضاء تیم درمانی با کمک یکدیگر نوع مناسب آن را برای بیمار تعیین خواهند کرد.

عوارض جانبی شیمی درمانی

بیماران اغلب نگران عوارض جانبی ناخوشایند مرتبط با شیمی درمانی سرطان کیسه صفرا هستند، عوارضی ازقبیل تهوع، استفراغ، کوفتگی، ریزش مو و زخم های دهانی.

امروزه تیم درمانی از آن شیوه های درمانی استفاده می کنند که عوارض جانبی کم تری دارد. می توان تجویزاتی برای کم کردن تهوع و استفراغ و نیز کم خونی انجام داد. همچنی متخصص تغذیه و دیگر اعضاء تیم درمان با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا بتوانند ترکیب درستی از معالجات طبیعی را بیابند تا از عوارض جانبی جلوگیری کند و یا آن را کاهش دهد.

 

تغذیه درمانی برای سرطان کیسه صفرا

به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند با حفظ نیروی خود با بیماری مبارزه کند. سرطان می تواند سبب از بین رفتن مواد غذایی بدن و کاهش وزن شود. همچنین سرطان و درمان آن می تواند سبب کاهش اشتها شود و نیز توانایی بدن را برای گوارش کامل غذا کم کند. پس از جراحی لازمست که بیمار تغذیه بهینه ای داشته باشد. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم می تواند به کنترل عوارض جانبی مرتبط با معالجات کمک کند و قدرت کافی به بیمار بدهد تا بتواند با سرطان مبارزه کند.

در این رابطه، موارد زیر در مراکز درمان سرطان انجام می شود :

 • پیش از درمان- متخصصین تغذیه درمانی و گوارش، نیازهای تغذیه ای بیمار را بررسی می کنند و موانع و چالش های موجود را شناسایی می کنند. آنها با بیمار کار می کنند تا برنامه ای درمانی ویژه او تهیه کنند و کمبودهای تغذیه ای او را مورد توجه قرار دهند و مطمئن شوند که نیازمندی های تغذیه ای بیمار برآورده می شود.

 • درخلال درمان- وضعیت تغذیه بیمار را زیرنظر می گیرند و اصلاحاتی در برنامه غذایی او انجام می دهند. ایده هایی در باره غذاها به بیمار ارائه می شود و عادت های سالم غذایی به او آموزش داده می شود.

 • پس از درمان- متخصص تغذیه درمانی، پشتیبانی بیشتری از بیمار انجام می دهد تا مطمئن شود که او و خانواده اش می توانند پس از بازگشت بیمار به خانه، برنامه غذایی سالمی را برای او درپیش بگیرند.

مدیریت عوارض جانبی سرطان کیسه صفرا

مشکلات مرتبط با گوارش، عوارض جانبی متداول برای سرطان کیسه صفرا و معالجات آن است. تغذیه درمانی می تواند این علائم را مدیریت کند و یا آن را کاهش دهد. یک بررسی تغذیه ای فراگیر از بیمار انجام می شود و اصلاحات غذایی براساس طرح درمانی و کمبودهای غذایی تجویز خواهد شد.

ممکنست که متخصص تغذیه درخلال معالجات از اقدامات زیر برای مبارزه با عوارض جانبی بهره بگیرد :

 • تهوع: برای مبارزه با تهوع، می توان توصیه کرد که بیشتر غذاهای سرد خورده شود چون رایحه قوی ندارند. همچنین چربی کم تری مصرف شود چون چربی ها زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند.

 • یبوست: می توان به بیمار توصیه شود فیبر بیشتری را در غذاهای خود مصرف کند تا سیستم گوارش او آب بیشتری داشته باشد و یبوست وی برطرف شود

 • اسهال: متخصص تغذیه می تواند برای رفع اسهال، یک برنامه غذایی بدون چربی، ادویه و فیبر تجویز کند و نیز از خوردن خوراکی های مولد گاز خودداری کند. همچنین می توان پروتیئن مصرف کرد.

 • کوفتگی- مصرف میان وعده های کوچک بجای غذاهای اصلی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند.

همچنین درخلال انجام معالجات، وضعیت غذایی بیمار با دقت درنظر گرفته می شود تا از سوء تغذیه او جلوگیری شود.

می توان مکمل ها و مواد اشتها آوری را توصیه کرد و نیز غذاهای با دفعات بیشتر و غذاهای سرشار از کالری و یا مکمل های نوشیدنی تجویز کرد.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان کیسه صفرا

هر بیمار سرطانی درد متفاوتی دارد. تکنیک های گوناگونی برای مدیریت دردی که ناشی از سرطان و درمان آن است، وجود دارد.

استراتژی های مدیریت درد برای سرطان کیسه صفرا برای هر بیمار

شدت و گسترش درد درخلال درمان سرطان کیسه صفرا بستگی به عوامل بسیاری دارد از قبیل محل درد ومرحله بیماری و نیز موقعیت محلی که سرطان از جای دیگر به کیسه صفرا سرایت کرده است.

گزینه های مدیریت درد می تواند اینها را دربر بگیرد :

 • شیوه های تجویز شده

 • پمپ های نصب شده برای درد

 • مسدود کردن عصب

 • پرتو درمانی

 • جراحی

 • فیزیوتراپی

 • طب سوزنی

 • Auriculotherapy

 • ماساژ درمانی

 • تکنیک های ریلکسیشن

 • تصویربرداری هدایت کننده

 • درمان Chiropractic

گنجاندن مدیریت درد در تیم درمانی

مسئول مدیریت درد با دیگر اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا بتوانند درد را کنترل کنند :

 • ارتوپدی روش های ارتوپدی ویژه بیمار فراهم می کند تا عملکرد بیمار را به او برگرداند و درد را کاهش دهد.

 • مسئول Naturopathic از معالجات طبیعی استفاده می کند تا به بیمار کمک شود که با درد مبارزه کند و عوارض جانبی تجویزات مربوط به درد را مدیریت کند.

 • تیم توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان کیسه صفرا بازی می کند و این با استفاده از انواع فیزیوتراپی و نیز دیگر تکنیک ها برای بهبود حرکت و آزاد کردن اندروفین ها انجام می شود که سیستم ایمنی طبیعی دفاع در برابر درد است.

 • تیم پزشکی ذهنی- جسمی ابزارهای ریلکسیشن را به بیمار می آموزد تا بتواند درد را مدیریت کند و تشویش و کوفتگی مربوط به سرطان کیسه صفرا یا درمان آن را کاهش دهد.

 

طب Naturopathic برای سرطان کیسه صفرا

طب Naturopathic برای سرطان کیسه صفرا

در مراکز درمان سرطان از مجموعه ای از معالجات غیر مخرب و غیرسمی به عنوان بخشی از درمان سرطان کیسه صفرا استفاده می شود.

معالجات طبیعی می تواند به حمایت از توانایی بدن برای بهبود خود کمک کند و نیز عوارض جانبی درمان را کم کند. همچنین این معالجات می توانند در افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی بیمار کمک کنند. این مداواها می تواند شامل تجویز داروها، ویتامین ها، املاح معدنی و داروهای گیاهی باشدht14">مسئول naturopathic مسئول naturopathic با بقیه اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا تجویزات naturopathic را مشخص کند، مواردی که دیگر معالجات مربوط به سرطان کیسه صفرا را پشتیبانی می کند.

طب Naturopathic درخلال درمان کیسه صفرا

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، یک مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی می باشد. او تاریخچه پزشکی بیمار و نشانه هایی را که او دارد، بررسی می کند. همچنین اهداف طب naturopathic که شامل استفاده از معالجات طبیعی و غیرسمی می باشد را بشرح زیر توضیح می دهند : پشتیبانی از سوخت و ساز و کارکرد طبیعی سیستم گوارش

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان

 • تقویت عملکرد ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

ممکنست که مسئول naturopathic ، توصیه هایی را از بین موارد زیر داشته باشد :

 • ویتامین ها و گیاهان

 • درمان های طبیعی

 • شفا یافتن با دارو

 • فیزیوتراپی و ورزش درمانی

 • آب درمانی

 • مشاوره

 • طب سوزنی

درخلال درمان سرطان کیسه صفرا، مسئول naturopathic با پزشکان دیگر مشورت می کند تا مطمئن شود که معالجات طبیعی که بیمار دریافت می کند، دیگر معالجات را پشتیبانی و تکمیل کند. همچنین باید این اطمینان بدست آید که هیچ واکنشی منفی بین داروها و مکمل هایی که به بیمار داده می شود، وجود نداشته باشد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان کیسه صفرا

طب ذهنی- جسمی برای سرطان کیسه صفرا

بسیاری از بیمارانی که تشخیص داده شده است سرطان کیسه صفرا دارند، با احساسات ناخوشایند زیادی در باره این بیماری و درمان آن دست به گریبانند. ممکنست که بیمار با احساسات گوناگونی روبر باشد از قبیل افسردگی، دلشوره، خشم و یا ترس.

در مراکز درمانی پیشرفته سرطان، درمانگرهای کارآزموده طب ذهنی- جسمی هستند که به بیمار و خانواده او کمک می کنند تا از پس احساسات و استرس های روانی درخلال درمان سرطان کیسه صفرا بر آیند. برنامه طب ذهنی- جسمی، گستره ای از فرصت های آموزشی انفرادی و گروهی را ارائه می کند تا ارتباط بین عوامل احساسی، ذهنی، روحی و رفتاری را کشف کند که می تواند مستقیما بر فرآیند درمان تاثیرگذار باشد.ht14">در این مراکز، طیف گستردر این مراکز، طیف گسترده ای از فعالیت ها، کلاس ها و ریلکسیشن ارائه می شود تا به کاهش استرس و بهبود کیفی زندگی بیمار کمک کند. برنامه طب ذهنی- جسمی برای بیماران، همراهان و خانواده بیمار شامل اینها می شود:

 • جلسات مشاوره فردی و گروهی

 • گروه های پشتیبان

 • آموزش ریلکسیشن و تصویر سازی ذهنی هدایت شده

 • آموزش تنفس عمیق

 • مدیریت استرس

 • خنده درمانی

 • Qigong

 • انرژی درمانی

طب ذهنی- جسمی می تواند به بیمار کمک کند تا دوباره نگرش مثبتی را بدست آورد و احساس امید و تندرستی داشته باشد. درمانگرهای ذهنی- جسمی همکاری نزدیکی با تیم درمانی دارند تا تکنیک هایی را به بیمار بیاموزند که بیمار بتواند از پس هر مشکل فیزیکی یا احساسی بوجود آمده درخلال درمان برآید.

 

توانبخشی مربوط به سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا و درمان آن می تواند به عملکرد فیزیکی و انرژی کلی بیمار ضربه وارد کند. در مراکز درمانی پیشرفته، خدمات توانبخشی فراگیری برای بیمارانی که سرطان کیسه صفرا دارند، ارائه می شود. تیمی از فیزیوتراپیست ها، شیمی درمانی، آسیب شناسی گفتاری و درمانگرهای ماساژور با بیمار کار می کنند تا زندگی راحت تری را در خلال درمان سرطان کیسه صفرا و پس از آن برای بیمار فراهم سازند.

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمان سرطان وارد می شود، تیم توانبخشی یک ارزیابی اولیه انجام می دهد تا سطح سازگاری فیزیکی فعلی او و نیز توانایی انجام فعالیت های روزانه اش را بسنجد. سپس درمانگر توانبخشی ویژه آن بیمار با او کار خواهد کرد تا برنامه ای متناسب با نیازهای بیمار طراحی کند. برخی از معالجاتی که درخلال برنامه توانبخشی سرطان کیسه صفرا ارائه می شوند، اینها هستند :

فیزیوتراپی

تیم توانبخشی با بیمار کار می کند تا یک برنامه سازگاری فیزیکی ویژه او تهیه کند که به بیمار کمک شود بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری مبارزه کند. همچنین با بیمار کار خواهند کرد تا یک برنامه غذایی سازگار با فیزیک بدنی او بکار برده شود که بیمار بتواند نیروی بدنی خود را حفظ کند. برنامه توانبخشی می تواند به افزایش قدرت و استقامت بیمار کمک کند. همچنین درمانگر توانبخشی به بیمار راهکارهایی را آموزش خواهند داد تا بیمار بتواند به هنگام انجام فعالیت های روزانه، میزان خستگی بدنی خود را کاهش دهد.

بازسازی بدنی

ممکنست که برخی از معالجات مربوط به سرطان کیسه صفرا سبب بیماری عصبی نوروپاتی (کرختی، درد و سوزش در دست و پا) شوند. در سیستم بازسازی، از یک پالس الکتریکی ملایم ولی قوی بهره می گیرند تا عصب ها را تعلیم دهند که مسیرهای درست خود را دنبال کنند و در نتیجه، کرختی، سوزش و درد در اعضاء بدن درمان شود.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان کیسه صفرا کمک کنند.

طب سوزنی

در طب سوزنی از قرار دادن سوزن های بسیار ظریفی در نقاط ویژه ای از بدن استفاده می شود تا جریان انرژی را تحریک کنند. این تکنیک بدون درد و غیر مخرب می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد یا تهوع و یا کوفتگی.

Auriculotherapy

به مانند طب سوزنی، Auriculotherapy نیز یک تکنیک بدون درد و غیر مخرب است که برای تحریک جریان انرژی در همه بدن استفاده می شود. در این مورد، وسیله ای برای تحریک نقاط ویژه ای در بیرون از گوش استفاده می شود که از جریان الکتریکی کوچکی بهره می گیرد. این روش می تواند در کاهش عوارض جانبی درمان سرطان کیسه صفرا نیز سودمند باشد.

آسیب شناسی گفتاری و زبانی

آسیب شناس های گفتاری می توانند بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا و تغییرات شناختی که می تواند ناشی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد، تمرکز کنند.

درمانگر توانبخشی به دقت با بیمار کار می کند تا ترکیب درستی از معالجات را برای بازسازی قدرت بدنی بیمار بدست آورد، او تلاش می کند استقلال بیمار را افزایش دهد و استرس او را کم کند به گونه ای که بیمار بتواند در فعالیت هایی که انجام آن درخلال معالجات لازمست، مشارکت کند.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد