کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

درمان سرطان استخوان

جراحی سرطان استخوان

چندین نوع جراحی گوناگون برای سرطان استخوان انجام دادن وجود دارد که هر یک از آنها به موقعیت و گستردگی سرطان استخوان بستگی دارد.

 • جراحی با نگه داشتن عضو- با این روش، جراحان سرطان استخوان و مقداری از بافت سالم پیرامونی را برمی دارند اما مقداری از استخوان را باقی می گذارند تا بازو یا ساق پا را خفظ کنند. این نوع از جراحی سرطان استخوان را می توان برای حفظ اعضاء در تقریبا 90 درصد از موارد بکار برد. برای حفظ بهره برداری از بازو یا پا، شرکت در برنامه بازتوانی پس از جراحی، بسیار اهمیت دارد.

 • قطع عضو- در این جراحی، همه یا بخشی از ساق پا یا بازو که تومور در آن قرار دارد، قطع می شود. پس از جراحی، بیمار آماده می شود تا یک اندام مصنوعی برای او فراهم شود. درحالی که از قطع عضو به عنوان روش اصلی برای درمان سرطان استخوان استفاده می شود، پیشرفت در تکنیک های جراحی، توانایی حفظ اندام مربوطه را افزایش داده است و هم اکنون این نوع جراحی سرطان استخوان معمولا برای مواردی استفاده می شود که عصب های اصلی، شاهرگ ها و یا ماهیچه ها تحت تاثیر تومور قرار گرفته اند و باید برداشته شوند.

 • جراحی سرطان استخوان در دیگر مناطق بدن- هنگامی که سرطان استخوان در مناطقی بجز بازو یا ساق پا پیش می آید، ممکنست جراحان از تکنیک های گوناگونی برای برداشتن تومور و پرکردن جای آن استفاده کنند. Curettage روشی است که جراح یاخته های سرطانی را پاک می کند اما بخش کامل استخوان از قبیل کاسه سر و ستون فقرات را که شاید تومورها در برخی از جاهای آن باشند، برنمی دارد. پس از انجام این نوع جراحی سرطان استخوان، می توان از نیتروژن مایع برای از بین بردن همه یاخته های باقیمانده تومور استفاده کرد. می توان از پیوند استخوان یا سیمان ویژه برای پرکردن حفره درون استخوان بهره گرفت.

 • جراحی بازسازی- جراحان از تکنیک های پیشرفته ای برای تغییر شکل یا بازسازی بخشی از بدن که با جراحی قبلی تغییر یافته است، استفاده می کنند.

 • جراحی برای از بین بردن جابجایی سرطان- ممکنست که گاهی از جراحی برای برطرف کردن جابجایی ناشی از گسترش سرطان به شش ها یا دیگر اندام ها استفاده شود.

آن نوع جراحی سرطان استخوان که تجویز می شود، به سایز و موقعیت تومور، میزان گسترش سرطان، سن، سلامت عمومی و دیگر عوامل بستگی دارد. معمولا از جراحی به همراه دیگر معالجات از قبیل شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده می شود.

 

پرتو درمانی سرطان استخوان

در مراکز درمان سرطان، از پرتو درمانی برای معالجه برخی از سرطان های استخوان استفاده می شود. همچنین از پرتو درمانی می توان پس از جراحی استفاده کرد (معالجه کمکی) تا با آن هرگونه یاخته های سرطانی باقیمانده را از بین برد.

همچنین برای مواقعی که جراحی کارآیی ندارد، می توان از پرتو درمانی برای درمان سرطان های پیشرفته استفاده کرد و یا از آن برای کوچک کردن تومورها و نیز آشکار کردن نشانه های بیماری به هنگام گسترش سرطان بهره جست.

چون در بیشتر موارد، سرطان استخوان با بافت های حساسی مانند عصب ها و رگ های خونی احاطه شده است، ممکنست که این بافت ها چالش برانگیز باشند و کار درمان را پیچیده کنند. در مراکز درمانی پیشرفته از پرتو درمانی های پیشرفته استفاده می کنند تا تاثیر بر روی یاخته های سرطان استخوان را بیشتر کنند و اثرات جانبی ایجاد شده را که با آسیب زدن به بافت های سالم ایجاد می شود، کاهش دهند.

 

پرتو درمانی با تابش بیرونی برای سرطان استخوان (EBRT)

نوع اولیه پرتو درمانی که در برخی از مراکز درمانی برای سرطان استخوان استفاده می شود، EBRT است.

EBRT پرتوهایی با انرژی بالا به تومورها می رساند که این کار با استفاده از یک نوع دستگاه پرتو ایکس است که شتاب دهنده خطی نامیده می شود. این دستگاه امکان آن را می دهد تا پرتوها را بتوان از هر زاویه ای و با هر شکلی به تومور استخوان تاباند.

درمان سرپایی

یکی از مزایای پرتو درمانی با تابش بیرونی آنست که می توان آن را بصورت سرپایی و بدون بستری شدن انجام داد. هر پرتو درمانی با این روش را می توان فقط در چند دقیقه انجام داد و لازمست که این کار پنج روز در هفته انجام شود و تا شش یا هشت هفته ادامه یابد.

همچنین پرتو درمانی، ریسک های متداول جراحی را ندارد، ریسک هایی از قبیل خون ریزی، درد پس از عمل و یا حمله قلبی و یا لخته شدن خون.

چندین روش جدید EBRT برای سرطان استخوان وجود دارد :

 • پرتو درمانی سرطان استخوان با شدت تنظیم شده (IMRT)

 • TomoTherapy® HI-ART

 

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده برای سرطان استخوان (IMRT)

پرتو درمانی با شدت تنظیم شده (IMRT) یک سیستم بسیار پیشرفته است. از این روش برای درمان موارد سرطان استخوان دور از دسترس استفاده می شود که دقت بالاتری نسبت به پرتو درمانی سنتی دارد. درنتیجه می توان از دوزهای بالاتر تابش بدون آسیب رسیدن به بافت سالم پیرامونی استفاده کرد.

IMRT با سرطان استخوان مرسوم، چندین تفاوت دارد. در IMRT این ویژگی ها وجود دارد :

 • از نرم افزار نیرومند و پیشرفته ای استفاده می کند تا برنامه درمانی دقیق تری انجام شود و دوز دقیقی از تابش براساس سایز تومور، شکل تومور و موقعیت آن بدست آید.

 • دوز تابش با شکل سه بعدی واقعی که از تومور بدست می دهد و شامل شکل های مقعر و پیچیده ای می باشد.

 • تنظیم شدت پرتوهای تابشی درخلال درمان با دقت لیزری.

 

TomoTherapy برای سرطان استخوان

TomoTherapy یک پرتو درمانی پیشرفته است که برای برخی از بیماران سرطان استخوان بکار می رود. تیم درمانی می تواند در مواقعی از این روش استفاده کند که از ماکزیمم دوز تابش استفاده شده باشد و یا تومور دور از دسترس باشد.

پیش از هر معالجه با روش TomoTherapy، یک سی تی اسکن انجام می شود تا تصویری سه بعدی از تومور و پیرامون آن تهیه شود. سپس تنظیماتی انجام می شود تا بتوان سایز و موقعیت تومور در آن روز خاص تعیین کرد. این سبب می شود که مطمئن شویم پرتوهای تابش شده سرطان استخوان را تاحد امکان هدف گیری می کند و از تابش پرتوها به بافت ها و اندام های سالم جلوگیری می شود.

در خلال پرتو درمانی، جهت، شدت و شکل پرتوها بطور همزمان تنظیم می شود. در TomoTherapy از شیوه انقلابی "برش درمانی" استفاده می شود که برای هرلایه از تومورها در یک زمان بکار می رود. این سبب می شود که بتوان مقادیر قابل تنظیمی از تابش را به بخش های گوناگون تومور ارائه داد.

با بهره گیری از TomoTherapy برای سرطان استخوان، تیم درمانی می تواند موارد زیر را انجام دهد :

 • ارائه دوزهای دقیق و نیرومند تابش به صورت کامل 360 درجه

 • ضربه زدن به تومورهای دور از دسترس با بهره گیری از پرتوهای تابشی نیرومند و دقیق

 • کاهش تابش به بافت سالم پیرامونی که این کار با تائید شکل و موقعیت تومور چند ثانیه پیش از آغاز درمان انجام می شود.

 

شیمی درمانی سرطان استخوان

شیمی درمانی برای سرطان استخوان

شیمی درمانی، استفاده از داروها برای نابود کردن یاخته های سرطانی در همه بدن است. این داروها را می توان بصورت درون وریدی، با تزریق یا از راه دهان به بیمار داد. شیمی درمانی معمولا در طی دوره هایی انجام می شود تا به بدن بیمار این فرصت را بدهند که بتواند بین معالجات ترمیم شود.

در مراکز درمان سرطان می توان شیمی درمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای سرطان استخوان واقع در محل استفاده کرد، چه پیش از جراحی و برای کاهش سایز تومور تا جراحی آسان تر شود و چه پس از جراحی برای از بین بردن هرگونه یاخته های سرطانی باقیمانده سرطان استخوان. از شیمی درمانی می توان برای درمان سرطان استخوان پیشرفته ای استفاده کرد که با جراحی معالجه نمی شود.

چندین نوع داروی گوناگون شیمی درمانی وجود دارد. اگر بیمار بخواهد شیمی درمانی سرطان استخوان انجام دهد، تیم درمانی، ترکیبات درست داروها را برای این کار تعیین خواهد کرد.

کنترل عوارض جانبی شیمی درمانی

هنگامی که قرار باشد شیمی درمانی انجام شود، بیماران اغلب نگران این هستند که دچار عوارض جانبی ناخوشایند معالجات شوند از قبیل تهوع، استفراغ، ریزش مو و زخم دهان.

تیم درمانی از شیوه هایی استفاده می کند تا عوارض جانبی را کاهش دهد یا آن را ملایم کند.

همچنین می توان از تجویزات ویژه ای بهره جست تا تهوع و استفراغ را کاهش داد یا شمارش پارامترهای خونی را حفظ کرد. علاوه بر این، نفرات تغذیه درمانی، مسئول naturopathic و دیگر اعضاء تیم درمانی با هم همکاری می کنند تا ترکیب مناسبی از معالجات را بیابند که براساس نیازهای شخصی باشد تا بتوان این عوارض جانبی را کنترل کرد.

 

درمان هدفمند سرطان استخوان

درمان هدفمند سرطان استخوان

درمان هدفمند، رده جدیدی از داروهاست که برای درمان برخی از انواع سرطان از آن استفاده می شود.

به مانند شیمی درمانی، معالجه با داروهای هدفمند نیز با جلوگیری از تقسیم یاخته های سرطانی و یا با نابودی مستقیم آنها، رشد و گسترش یاخته های سرطانی را متوقف می کند. برخلاف شیمی درمانی که همه یاخته های با رشد سریع را تحت تاثیر قرار می دهد، داروهای هدفمند به مولکول های خاصی در یاخته های سرطانی حمله می کنند بنابراین تاثیر کم تری بر روی بافت های سالم می گذارند.

Imatinib و دیگر داروهای درمان هدفمند سرطان استخوان

پژوهشگران یافته اند که مقدار chordomas در ژن های ویژه ای که به عنوان c-kit ، PDGFRA و PDGFRB شناخته می شوند و در تنظیم رشد یاخته ها بکار می روند، کاهش می یابد. Imatinib (Gleevec) یک داروی هدفمند است که موثر بودن خود را در مورد بیمارانی که سرطان بصورت جهش ژنی داشته اند، نشان داده است و گاهی ممکنست برای درمان chordomas نیز بکار رود که جابجا شده و یا پس از درمان پیشین برگشته است.

یک درمان متداول برای سرطان هایی که به استخوان سرایت می کنند مانند سرطان پستان جابجا شده به استخوان، استفاده از Zometa است که در رده داروهایی است که bisphosphonate ها نامیده می شود و معمولا با تزریق به بیمار داده می شود. این داروی هدفمند برای کاهش عوارض استخوان از جمله شکستگی بکار می رود.

استفاده از داروهای اضافی هدفمند برای استفاده در دیگر انواع سرطان استخوان نیز مورد بررسی قرار می گیرد. اگر درمان هدفمند سرطان استخوان برای بیمار بدرستی انجام شود، تیم درمانی، زمانی را برای بحث در باره گزینه های موجود برای این کار اختصاص می دهد.

 

تومور شناسی ارتوپدی سرطان استخوان

تومور شناسی ارتوپدی برای سرطان استخوان

تومور شناسی ارتوپدی علاوه بر درمان بیماری، می تواند در موارد زیر نیز کمک کند :

 • کاهش درد

 • تثبیت ضعیف شدن استخوان

 • جلوگیری از شکستن استخوان و یا ترمیم آن

 • حفظ قابلیت حرکت استخوان

 • برگرداندن عملکرد استخوان به حالت اولیه

 • بهبود وضعیت کلی بیمار

روش های ارتوپدی

جراحی یک گزینه متداول برای درمان سرطان استخوان است که می توان آن را برای برداشتن تومور و منطقه سالم پیرامونی آن و یا برای آشکار کردن نشانه های بیماری بکار برد.

جراحی های ارتوپدی زیر برای بیماران سرطان استخوان در دسترس می باشند :

 • برش بافت نرم

 • تعویض مفصل

 • تعویض کپل

 • جراحی برای حفظ عضو

 • تثبیت میله کار گذاشته شده

 • پیوند استخوان/ جایگزینی استخوان مصنوعی

 • کاشت (مثلا پروتز)، پیوند

 • جراحی برای بازسازی

 • جراحی برای تسکین موقت

همچنین برنامه درمانی برای مشکلاتی که در کنار سرطان رخ می دهد از قبیل osteoporosis یا ورم مفاصل نیز بکار می رود.

نوآوری ها در Kyphoplasty

سرطان استخوان می تواند سبب ضعیف شدن و شکنندگی استخوان ها شود که گاهی ناشی از شکستگی تحت فشار مهره های ستون فقرات می باشد. این شکستگی می تواند سبب درد شدید پشت شود و نیز دفرمه شدن ستون فقرات و کاهش قد شخص را باعث شود.

می توان تکنیک های جراحی با کم ترین خسارت از قبیل kyphoplasty را انجام داد تا مهره های ترک خورده یا فروپاشیده شده را بازسازی کرد. درخلال این روش، یک بالون ویژه به ملایمت در درون استخوان شکسته باد می شود تا آن را منبسط کند و به طول عادی خود برساند. سپس با کمک تصویربرداری و با استفاده از یک سوزن توخالی، ماده ای سیمانی شکل مستقیما به استخوان شکسته تزریق می شود. یک نوع از ماده استخوان مصنوعی وجود دارد که به اندازه استخوان محکم است و گرما را به خود نمی گیرد و بافت عادی استخوان را زخمی نمی کند. این ماده پنج دقیقه پس از تزریق سفت می شود.

Kyphoplasty زمان کمی را برای جراحی و ریکاوری صرف می کند و می تواند به کاهش درد کمک کند، ستون مهره ها را تقویت کند و ارتفاع عادی استخوان را به آن برگرداند.

چگونه از بیمار درخلال معالجات سرطان حمایت می شود؟

سرطان استخوان و سرطان هایی که از دیگر بخش های بدن به استخوان سرایت کرده اند، می توانند سبب درد در استخوان شوند، تغییراتی را در عملکرد فیزیکی ایجاد کنند و عوارش جانبی ناخوشایند دیگری را پدید آورند. این عوارض جانبی می توانند بر غذا خوردن، خوابیدن، فعالیت، حال و حوصله بیمار و تمرکز او تاثیر منفی بگذارد و نیز سرعت بهبود پس از درمان سرطان استخوان را کند کند.

تیم درمانی معالجت حمایتی را بکار می بندد تا عوارض جانبی مانند درد را کاهش دهد و بیمار را از جا بلند کند و به حرکت درآورد.

مثلا درمانگر توانبخشی می تواند با بیمار کار کند تا به حفظ ایمنی فعالیت های روزانه او کمک کند تا بتواند بر کمبودهای فیزیکی خود چیره شود. مسئول مدیریت درد می تواند درد بیمار را کنترل کند. درمانگر ذهنی- جسمی می تواند به او مشاوره بدهد و تکنیک های ریلکسیشن (تمدد اعصاب) را به او بیاموزد.

 

تغذیه درمانی سرطان استخوان

تغذیه درمانی برای سرطان استخوان

به هنگام مبارزه با سرطان، تغذیه نقشی اساسی دارد تا بیمار بتواند بتواند نیروی خود را حفظ کند و با بیماری بجنگد.

داشتن یک برنامه غذایی سالم می تواند این اطمینان را بدهد که بیمار مواد غذایی مورد نیاز خود را بدست می آورد تا نیرومند بماند و عوارض جانبی درمان بیماری کم شود تا شخص بتواند معالجات کامل سرطان استخوان را بدون وقفه پشت سر بگذارد.

در این رابطه، موارد زیر در مراکز درمان سرطان انجام می شود :

 • پیش از درمان- متخصصین تغذیه درمانی و گوارش، نیازهای تغذیه ای بیمار را بررسی می کنند و موانع و چالش های موجود را شناسایی می کنند. آنها با بیمار کار می کنند تا برنامه درمانی ویژه او را تهیه کنند تا کمبودهای تغذیه ای او را مورد توجه قرار دهند و مطمئن شوند که نیازمندی های تغذیه ای بیمار برآورده می شود.

 • درخلال درمان- متخصص تغذیه درمانی، وضعیت تغذیه بیمار را زیرنظر می گیرد و اصلاحاتی در برنامه غذایی او انجام می دهد. ایده هایی در باره غذاها به بیمار ارائه می شود و عادت های سالم غذایی به او آموزش داده می شود.

 • پس از درمان- متخصص تغذیه درمانی، پشتیبانی بیشتری از بیمار انجام می دهد تا مطمئن شود که او و خانواده اش می توانند پس از بازگشت بیمار به خانه، برنامه غذایی سالمی را برای او درپیش بگیرند.

کنترل عوارض جانبی به کمک تغذیه درمانی

تغذیه درمانی می تواند به کنترل یا کاهش بسیاری از عوارض جانبی سرطان استخوان و عوارض جانبی مربوط به معالجات آن کمک کند. در مراکز درمان پیشرفته سرطان، یک ارزیابی تغذیه ای جامع انجام می شود و اصلاحات تغذیه ای تجویز می شود که براساس برنامه درمانی ویژه بیمار، کمبودهای ترکیبات اصلی غذایی و نشانه های موجود از بیمار در او می باشد.

موارد زیر، روش هایی است که برنامه تغذیه ای مربوط به سرطان می تواند در پیکار با عوارض جانبی سرطان کمک کند :

 • تهوع- برای مبارزه با تهوع، ممکنست توصیه شود که بیشتر غذاهای سرد خورده شود چون رایح ای قوی ندارند. همچنین چربی کم تری مصرف شود چون چربی ها زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند.

 • یبوست- متخصص تغذیه درمانی می تواند بیمار را تشویق کند که غذاهایی سرشار از فیبر بخورد و مصرف مایعات را کاهش دهد.

 • اسهال- اگر بیمار اسهال داشته باشد، خودداری از مصرف ادویه، چربی، فیبر زیاد، لبنیات و غذاهای باددار می تواند به او کمک کند. همچنین مصرف ژله گیاهی توصیه می شود.

 • کوفتگی- مصرف میان وعده های کوچک بجای غذاهای اصلی می تواند به مبارزه با کوفتگی کمک کند.

همچنین وضعیت تغذیه ای بیمار درخلال درمان با دقت کنترل خواهد شد تا از سوء تغذیه او جلوگیری شود. می توان مکمل های غذایی و اشتها آورهایی را نیز تجویز کرد و غذا خوردن به تعداد دفعات بیشتر و غذاهای پرکالری یا مکمل های نوشیدنی توصیه کرد.

 

مدیریت و کنترل درد سرطان استخوان

مدیریت درد برای سرطان استخوان

بسیاری از کسانی که سرطان استخوان اولیه دارند و یا سرطانی که از بخش های دیگر بدن به استخوان آنها سرایت کرده است، در برخی از مفاصل خود دچار درد هستند.

استراتژی های مدیریت درد برای سرطان استخوان هر بیمار

شدت و گسترش درد درخلال درمان سرطان استخوان بستگی به عوامل بسیاری دارد از قبیل محل درد ومرحله بیماری و نیز موقعیت محلی که سرطان از جای دیگر به استخوان سرایت کرده است. عوامل شخصی از قبیل آستانه درد، تجربه دردهای پیشین، سن و سلامت عمومی بدن که همگی می توانند بر روی حس بیمار نسبت به درد تاثیر گذارد.

در مراکز درمان سرطان از شیوه های گوناگونی برای مبارزه با درد استفاده می شود. درخلال درمان سرطان استخوان، مسئول مدیریت درد به گونه ای مستمر بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد تا منبع درد را شناسایی کند و روش درست را برای کنترل آن بیابد.

هدف از مدیریت درد فقط کاهش درد نیست بلکه کمک به راحتی بیمار درخلال درمان سرطان استخوان نیز می باشد. گزینه های مدیریت درد می تواند اینها را دربر بگیرد :

 • شیوه های تجویز شده

 • پمپ های نصب شده برای درد

 • مسدود کردن عصب

 • پرتو درمانی

 • جراحی

 • ارتوپدی

 • فیزیوتراپی

 • طب سوزنی

 • Auriculotherapy

 • ماساژ درمانی

 • تکنیک های ریلکسیشن

 • تصویربرداری هدایت شده

 • درمان Chiropractic

گنجاندن مدیریت درد در تیم درمانی

مسئول مدیریت درد با دیگر اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا بتوانند درد را کنترل کنند :

 • ارتوپدی روش های ارتوپدی ویژه بیمار فراهم می کند تا عملکرد بیمار را به او برگرداند و درد را کاهش دهد.

 • مسئول Naturopathic از معالجات طبیعی استفاده می کند تا به بیمار کمک کند با درد مبارزه کند و عوارض جانبی تجویزات مربوط به درد را مدیریت کند.

 • تیم توانبخشی نقشی کلیدی در مدیریت درد سرطان استخوان بازی می کند و این با استفاده از انواع فیزیوتراپی و نیز دیگر تکنیک ها برای بهبود حرکت و آزاد کردن اندروفین ها انجام می شود که سیستم ایمنی طبیعی دفاع در برابر درد است.

 • تیم پزشکی ذهنی- جسمی ابزارهای ریلکسیشن را به بیمار می آموزد تا بتواند درد را مدیریت کند و تشویش و کوفتگی مربوط به سرطان استخوان یا درمان آن را کاهش دهد.

 

طب Naturopathic برای سرطان استخوان

طب Naturopathic برای سرطان استخوان

در مراکز درمان سرطان از مجموعه ای از معالجات غیر مخرب و غیر سمی به عنوان بخشی از درمان سرطان استخوان استفاده می شود.

معالجات طبیعی می تواند به حمایت از توانایی بدن برای بهبود خود کمک کند و نیز به کم کردن عوارض جانبی درمان، کمک کند. همچنین این معالجات می توانند در افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی بیمار کمک کنند.

مسئول naturopathic با ارتوپد و بقیه اعضاء تیم درمانی همکاری می کند تا تجویزات naturopathic را مشخص کند، مواردی که دیگر معالجات مربوط به سرطان استخوان را پشتیبانی می کند.

Naturopathic درخلال درمان سرطان استخوان

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمانی پیشرفته سرطان وارد می شود، یک مسئول naturopathic را ملاقات می کند که عضوی از تیم درمانی می باشد. او تاریخچه پزشکی بیمار و نشانه هایی را که او دارد، بررسی می کند. همچنین اهداف طب naturopathic که شامل استفاده از معالجات طبیعی و غیر سمی می باشد را بشرح زیر توضیح می دهند :

 • پشتیبانی از سوخت و ساز و گوارش طبیعی

 • مدیریت هرگونه عوارض جانبی درمان سرطان

 • تقویت عملکرد ایمنی بدن

 • پشتیبانی از سلامت دراز مدت بیمار

ممکنست که مسئول naturopathic ، توصیه هایی را از بین موارد زیر داشته باشد :

 • ویتامین ها و گیاهان

 • درمان با دارو

 • فیزیوتراپی و ورزش درمانی

 • آب درمانی

 • مشاوره

 • طب سوزنی

درخلال درمان سرطان استخوان، مسئول naturopathic با پزشکان دیگر مشورت می کند تا مطمئن شود که معالجات طبیعی که بیمار می گیرد، دیگر معالجات را پشتیبانی و تکمیل کند. همچنین باید این اطمینان بدست آید که هیچ واکنشی منفی بین داروها و مکمل هایی که به بیمار داده می شود، وجود نداشته باشد.

 

طب ذهنی- جسمی برای سرطان استخوان

طب Naturopathic برای سرطان استخوان

بسیاری از بیمارانی که تشخیص داده شده است سرطان استخوان دارند، با احساسات ناخوشایند زیادی در باره این بیماری و درمان آن دست به گریبانند. ممکنست که بیمار با احساسات گوناگونی روبر باشد از قبیل افسردگی، دلشوره، خشم و یا ترس.

در مراکز درمانی پیشرفته سرطان، درمانگرهای کارآزموده طب ذهنی- جسمی هستند که به بیمار و خانواده او کمک می کنند تا از پس احساسات و استرس های روانی درخلال درمان سرطان استخوان بر آیند.

برنامه طب ذهنی- جسمی، گستره ای از فرصت های آموزشی انفرادی و گروهی را ارائه می کند تا ارتباط بین عوامل احساسی، ذهنی، روحی و رفتاری را کشف کند که می تواند مستقیما بر فرآیند درمان تاثیرگذار باشد.

در این مراکز، گروه های پشتیانی و مشاوره برای سرطان استخوان ارائه می شود و نیز طیف گسترده ای از فعالیت ها، کلاس ها و ریلکسیشن تا به کاهش استرس و بهبود کیفی زندگی بیمار کمک کند. برنامه طب ذهنی- جسمی برای بیماران، همراهان و خانواده بیمار دردسترس است و شامل اینها می شود:

 • جلسات مشاوره فردی و گروهی

 • گروه های پشتیبان

 • آموزش ریلکسیشن و تصویر سازی ذهنی هدایت شده

 • آموزش تنفس عمیق

 • مدیریت استرس

 • خنده درمانی

 • Qigong

 • انرژی درمانی

طب ذهنی- جسمی می تواند به بیمار کمک کند تا دوباره نگرش مثبتی را بدست آورد و احساس امید و تندرستی داشته باشد. درمانگرهای ذهنی- جسمی همکاری نزدیکی با تیم درمانی دارند تا تکنیک هایی را به بیمار بیاموزند تا بتواند از پس هر مشکل فیزیکی یا احساسی بوجود آمده درخلال درمان برآید.

 

توانبخشی برای سرطان استخوان

سرطان استخوان و درمان آن می تواند به عملکرد فیزیکی و انرژی کلی بیمار ضربه وارد کند. بسیاری از بیماران پس از جراحی سرطان استخوان بازو یا ساق پا، به فیزیوتراپی و توانبخشی نیاز دارند. معالجات دیگر هم ممکنست سبب کوفتگی یا آسیب عصبی شوند.

در مراکز درمانی پیشرفته، خدمات توانبخشی فراگیری برای بیمارانی که سرطان استخوان دارند، ارائه می شود. تیمی از فیزیوتراپیست ها، شیمی درمانی، آسیب شناسی گفتاری و درمانگرهای ماساژور با بیمار کار می کنند تا زندگی راحت تری را در خلال درمان سرطان استخوان و پس از آن برای بیمار فراهم سازند.

هنگامی که بیمار به یک مرکز درمان سرطان وارد می شود، تیم توانبخشی یک ارزیابی اولیه انجام می دهد تا سطح سازگاری فیزیکی فعلی او و نیز توانایی انجام فعالیت های روزانه اش را بسنجد. سپس درمانگر توانبخشی خاص آن بیمار با او کار خواهد کرد تا برنامه ای متناسب با نیازهای بیمار طراحی کند. برخی از معالجاتی که درخلال برنامه توانبخشی سرطان استخوان ارائه می شوند، اینها هستند :

فیزیوتراپی

اگر بیمار عمل جراحی بر روی سرطان استخوان یکی از اعضاء بدنش انجام داده باشد، درمانگر توانبخشی با تیم ارتوپدی کار می کند تا به بیمار کمک شود هرچه بیشتر از عضو آسیب دیده استفاده کند و یا برای استفاده از عضو مصنوعی به او آموزش داده می شود. همچنین با بیمار کار خواهند کرد تا یک برنامه غذایی سازگار با فیزیک بدنی او بکار برده شود تا بیمار بتواند نیروی بدنی خود را حفظ کند. با تمرکز بر روی سازگاری قلبی و عروقی بیمار و آموزش نیرومندی و قابلیت انعطاف او، برنامه توانبخشی می تواند به افزایش قدرت و استقامت بیمار کمک کند. همچنین درمانگر توانبخشی به بیمار راهکارهایی را آموزش خواهند داد تا بتواند به هنگام انجام فعالیت های روزانه، میزان خستگی بدنی خود را کاهش دهد.

بازسازی بدنی

ممکنست که برخی از معالجات مربوط به سرطان استخوان سبب بیماری عصبی نوروپاتی (کرختی، درد و سوزش در دست و پا) جانبی شود. در سیستم بازسازی از یک پالس الکتریکی ملایم ولی قوی بهره می گیرند تا عصب ها را تعلیم دهند تا مسیرهای درست خود را دنبال کند و در نتیجه، کرختی، سوزش و درد در اعضاء بدن درمان شود.

ماساژ درمانی

درمانگرهای ماساژور می توانند به کاهش درد مربوط به سرطان استخوان کمک کنند.

طب سوزنی

در طب سوزنی از قرار دادن سوزن های بسیار ظریفی در نقاط ویژه ای از بدن استفاده می شود تا جریان انرژی را تحریک کنند. این تکنیک بدون درد و غیر مخرب می تواند در کاهش عوارض جانبی ناشی از معالجات کمک کند، عوارضی از قبیل درد یا تهوع و یا کوفتگی.

Auriculotherapy

به مانند طب سوزنی، Auriculotherapy نیز یک تکنیک بدون درد و غیر مخرب است که برای تحریک جریان انرژی در همه بدن استفاده می شود. در این مورد، وسیله ای برای تحریک نقاط ویژه ای در بیرون از گوش استفاده می شود که از جریان الکتریکی کوچکی بهره می گیرد. این روش می تواند در کاهش عوارض جانبی درمان سرطان استخوان نیز سودمند باشد.

آسیب شناسی گفتاری

آسیب شناس های گفتاری می توانند بر روی مشکلاتی از قبیل خشکی دهان، مشکل در بلع غذا و تغییرات شناختی که می تواند ناشی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد، تمرکز کنند.

درمانگر توانبخشی به دقت با بیمار کار می کند تا ترکیب درستی از معالجات را برای بازسازی قدرت بدنی بیمار بدست آورد و تلاش می کند تا استقلال بیمار را افزایش دهد و استرس او را کم کند به گونه ای که بیمار بتواند در فعالیت هایی که انجام آن درخلال درمان سرطان استخوان لازمست، مشارکت کند.

 

ارتقاء دیدگاه ذهنی درباره سرطان استخوان

تیم درمانی می داند که ریزش مو و تغییراتی در پوست و بدن در اثر سرطان استخوان و معالجات آن می تواند برای بیمار ناراحت کننده باشد. ارتقاء دیدگاه ذهنی به بیمار کمک می کند تا بتواند پیش از درمان سرطان، درخلال درمان و پس از آن، با این مسائل کنار بیاید.

ارتقاء دیدگاه ذهنی با لوازم آرایشی

در مراکز درمانی، برای کسانی که تحت معالجات سرطان استخوان از قبیل شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرند، لوازم آرایشی ویژه ای ارائه می شود. هدف از این کار، کمک به بیمار است تا بتواند برای تغییرات بالقوه در ظاهر خود آمادگی داشته باشد (مثلا ریزش مو) و تصوری از شکل ظاهری بدن خود که همگی ناشی از معالجات می باشد.

ساپورت با پلاستیک و عملیات بازساخت

در بسیاری از موارد، جراحان پلاستیک می توانند بلافاصله پس از جراحی سرطان استخوان و یا درخلال آن، عملیات بازسازی بر روی استخوان بیمار انجام دهند.

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد