کاربر: میهمان
با پزشکان معرفی شده در این سایت تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح نمایید  

اطلاعات مربوط به سرطان خونی مزمن گلبول های سفید (CLL)

سرطان خون چیست؟

 سرطان خون نوعی سرطان است که در تولید گلبول های سفید خون در مغز استخوان اثر می گذارد. گلبول های سفید بخشی اساسی از واکنش سیستم ایمنی بدن می باشد. انواع گوناگونی از گلبول های سفید خونی وجود دارند که اختصاص به نوع خاص عملکرد ایمنی بدن دارند. مثلا لمفوسیت ها نوعی از یاخته های سفید هستند که پادتن ها را می سازند و در برابر ویروس ها از بدن دفاع می کنند. سرطان خون، یک بیماری است که به هنگام بدخیم شدن گلبول های سفید و تبدیل آنها به یاخته های غیرطبیعی رخ می دهد.

سرطان خونی مزمن گلبول های سفید چیست؟

سرطان خونی مزمن گلبول های سفید (CLL) سرطانی است که معمولا رشد کندی دارد و در لنفوسیت ها در مغز استخوان آغاز می شود و به خون سرایت می کند. این سرطان به غدد لنفاوی و اندام هایی از قبیل کبد و طحال نیز گسترش می یابد. CLL هنگامی بوجود می آید که لنفوسیت های غیرطبیعی بسیار زیادی رشد می کنند و یاخته های خونی طبیعی را تحت فشار قرار می دهند و مبارزه بدن را با بیماری ها مشکل می کنند.

مقایسه سرطان خونی مزمن با سرطان خونی حاد

اصطلاح "مزمن" بدین معنی است که بیماری به آهستگی رشد می کند. لنفوسیت های غیرطبیعی، زمان بیشتری برای ایجاد شدن و تکثیر می برند. یک بیماری مانند سرطان خونی مزمن گلبول های سفید (CLL) ممکنست چندین سال طول بکشد تا تبدیل به موضوعی جدی شود. در مقابل، پیشرفت سرطان خونی حاد گلبول های سفید (ALL) بسیار سریع است. ALL ممکنست در دوره کوتاه تری پیشرفت داشته باشد.

یاخته های سرطان خونی مزمن گلبول های سفید رشد نمی کنند بنابراین به عنوان لنفوسیت های طبیعی قادر به دفاع دربرابر بیماری ها نیستند. یاخته های سرطان خون حاد، پیش از هرگونه عملکرد سیستم ایمنی بدن تکثیر می شوند. بیماران دارای ALL ، نسبت به بیماران دارای CLL سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
کاربر:
رمز:
لینک ها:    
   
 

پیشگامان
پیشگام
کارت فینگر
پردازش تردد